MENU
klinika
Nga New York Times

Mbyllja e qeverisë, një shaka mizore e Trumpit…

Një ngjarje e rëndësishme!

Një homoseksual i martuar që kandidon për president!

Nga Kyle Blane Kryebashkiaku i South Bend, Pete Buttigieg, hyri në garë për presidentin e...

Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”

“Duhet të veprojmë tani, ose Europa do të zhduket nën dallgët e populizmit”. Kështu kanë...

Albert Çaçi

Traktati i Aquisgranës, shpresë edhe dyshime

Në qytetin gjerman, Aquisgrana (Achen), vendlindja e Karlit të Madh (jo rastësisht u zgjodh ky...

Një marrëveshje i dha fund mbylljes

“Makthi” i SHBA-së mbaroi/ Rihapet qeveria amerikane

Qeveria amerikane është rihapur pasi presidenti Donald Trump ka miratuar një marrëveshje për të, pas...

Gjuha e përbashkët

Mbretëresha kërkon kompromis për Brexit-in

Ndërkohë që vazhdon ethshëm debati në politikën britanike për të ardhmen e Marrëveshjes së Tërheqjes...

Nga The Economist

Globalizmi ka marrë fund?

Në vitin 2018 rritja globale ishte e mirë, papunësia ra dhe fitimet u rritën. Në...

Putin mbështet Maduron

Rusia paralajmëron SHBA-në: Mos ndërhyni në Venezuelë

Në një goditje të mëtejshme ndaj opozitës në Venezuelë, Rusia paralajmëroi Shtetet e Bashkuara kundër...

Do të heqë një "barrë"

Për të mirën e Evropës, Britania duhet të largohet…

Europianët janë tmerrësisht të mërzitur nga teatri i politikës britanike dhe vetëm duan që çështja...

Miliarderi sulmon ashpër Kinën

Soros: Zyrtarët marrin ryshfete për të pranuar investimet e Kinës

Miliarder George Soros ka sulmuar ashpër Kinën dhe presidentin e saj Xi Jinping në fjalimin...

Nuk mund ta "tradhtojë" SHBA-në

Së shpejti Kina do të jetë armike e Evropës…

Kontinenti mund të shpëtojë NATO-n, por vetëm nëse mban anën e Uashingtonit në luftën e...

Po zgjedhin përfaqësuesit

“Jelekverdhët” do të kandidojnë në zgjedhjet europiane?

Një grup protestuesish francezë nga lëvizja “Jelekverdhët” njoftuan të mërkurën, se kanë në plan të...