MENU
klinika
Nga The Economist

Takimi/ Vetëm Merkel mund t’a shpëtojë Erdoganin…

Shtohen tensionet Itali-Francë

Pse po e krahasojnë Salvinin me Ponc Pilatin?

Marrëdhëniet mes Italisë dhe Francës duket se nuk kanë asnjë shenjë përmirësimi. Dy shtetet vazhdojnë...

Sulmon drejtpërdrejt Obamën

Trump: Nëse nuk do zgjidhesha unë, miliona njerëz do ishin vrarë

Gjatë një konference shtypi që zgjati më shumë se një orë të mërkurën, Presidenti Donald...

Po përmbyset sundimi i ligjit

Fundi i demokracisë së Brazilit….

Autoritetet braziliane kanë ndaluar ish-presidentin Luiz Inácio Lula da Silva të kandidojë për rizgjedhje, për...

Nga Project Syndicate

Venezuela në rrezik/ Është koha që bota të veprojë…

Me inflacionin në rritje, rrënimin e infrastrukturës, krimin që vazhdon të përhapet dhe uria që...

Albert Çaçi

Pasojat e globalizmit

Vendosja e taksave doganore dragoniane nga ana e Trump ndaj Kinës për 200 miliardë dollarë...

Nga Project Syndicate

Evropa në udhëkryq/ Si do veprojë ajo?

Përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian në maj 2019, partitë nacionaliste në të gjithë Evropën janë...

Ulen tensionet

Rinis ‘dashuria’ mes Gjermanisë dhe Arabisë Saudite

Gjermania dhe Arabia Saudite ranë dakord të martën për të hyrë në një fazë të...

Kundërshton "Ligjin e më të fortëve"

Edhe Makron kundër Trump…

Presidenti francez Emmanuel Macron i kërkoi të martën më 25 shtator liderëve botërorë të refuzojnë...

Arrestimi që tensionoi marrëdhëniet

Erdogan ‘shuplakë’ Trumpit:Jemi të pavarur!

Presidenti turk, Tayyip Erdogan tha se për fatin e pastorit amerikan, arrestimi i të cilit...

Trump kundërshton akuzat

“Israeli, ‘macja e zezë’ për Lindjen e Mesme”

Presidenti iranian Hassan Rohani tha në takimin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara...

Nga Project Syndicate

Ditët më ‘të zeza’ të Trump…

Presidenca e Donald Trump është e mbushur me kriza, rasti i kandidatit të Gjykatës së...