MENU
klinika
Protesta për rritjen e çmimit të karburantit

Protesta në Francë/ një i vdekur, dhjetëra të plagosur

Bashkë kundër rusëve

Pompeo: SHBA mikja më e mirë e Ukrainës

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo tha se “Ukraina nuk ka mik më të...

Nga Project Syndicate

Europa duhet t’i japë një shans Italisë

Është e kuptueshme që Komisioni Evropian do të reagojë ashpër kundër buxhetit të propozuar të...

Nga New York Times

CIA: Princi saudit urdhëroi vrasjen e Khashoggi

Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) ka arritur në përfundimin se princi i Arabisë Saudite, Mohammed...

Nga Project Syndicate

Është koha që evropianët të bashkohen kundër populistëve…

Kryeministri grek Alexis Tsipras kohët e fundit deklaroi se të gjitha forcat progresive, demokratike dhe...

Brexit

BE i tregon ‘kufirin’ Britanisë

Vendet e Bashkimit Evropian u takuan për të formuluar një tekst që do të shoqërojë...

Nga New York Times

Luftërat Botërore nuk mbaruan kurrë…

Kjo ka qenë java e nxjerrjes së mësimeve nga Lufta e Parë Botërore. Ceremonia në...

Nga New York Times

Donald Trump, president më i keq se Richard Nixon…

Presidenti aktual po e çon Amerikën më afër fashizmit  më shumë sesa njeriu që qëndronte...

Deklarata e ish-kryeministrit italian

Brexit mund të shkatërrojë stabilitetin në Itali…

Ish-kryeministri i Italisë i ka thënë CNBC-së se ai ka frikë për stabilitetin në Evropë...

Nga New York Times

Ç’do të ndodhë me Arabinë Saudite?

Arabia Saudite vjen me një tjetër histori mbi vrasjen e gazetarit. Administrata Trump duket e...

Nga The Economist

SHBA nuk mund ta konkurrojë Rusinë…

Duket e pamundur që SHBA të sfidojë gazsjellësin rus… Këtë javë Rick Perry, sekretari amerikan...

Kërcënimet

Pentagoni ‘braktis’ Afrikën, synon Kinën dhe Rusinë

Ushtria amerikane do të tërheqë qindra trupa të përqendruar në operacionet kundër terrorizmit në Afrikë...