MENU
klinika
Deklarata e Merkel

“Çështja e kufirit irlandez nuk është prioriteti i Britanisë”

Dossier/ Lufta e dytë e ftohtë

Epoka Putin, kërcënim për ekzistencën e Trump…

Lufta e Dytë e Ftohtë Për gati dy dekada, marrëdhëniet SHBA-Rusi kanë qenë tepër të...

Dossier/ The New Yorker

Si ndërhyri Rusia në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA?

Rusia “bën lëmsh” Amerikën… Më 12 prill 1982, Yuri Andropov, kryetari i Komitetit për Sigurinë...

Militantët islamikë

Iran/ Sulm me armë në paradën ushtarake

Sulm me armë në një paradë ushtarake në Iran, ndërsa raportohet për disa viktima. Mësohet...

Referendumi në Maqedoni

Macron: Marrëveshja e Prespës, vendimtare për Maqedoninë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka folur për referendumin e 30 shtatorit në Maqedoni. Ai i...

"Lufta" SHBA-Kinë

Kina duhet të heqë dorë sa është në kohë…

Nëse Kina i përgjigjet tarifave të fundit të tregtisë së Donald Trump duke ndaluar eksportimin...

Nga New York Times

Demokracia do të na befasojë përsëri…

Duke shëtitur në Akropoli  në Athinë, natyrshëm mund të të kujtohen fjalët e Samuel Beckett:...

S'ka mbaruar akoma...

Beteja e Idlibit/ Caktohen kufijtë e zonës së çmilitarizuar

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se “kufijtë konkretë” të zonës së çmilitarizuar janë...

Ambasadorja e SHBA në OKB

‘Amerika s’ka ndryshuar qëndrim për Kosovën’

Çështja e ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë ka është komentuar edhe nga ambasadorja...

Përsëri sanksione

SHBA “dënon” Kinën për blerjen e armëve ruse

SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze për shkak të blerjes së avionëve ushtarakë rusë...

Merkel kërkon marrëveshje

BE kërkon ‘ndihmë’ nga Afrika për çështjen e emigracionit

Bashkimi Evropian po përpiqet të arrijë marrëveshje lidhur me migracionin me vendet e Afrikës veriore...

Nga Project Syndicate

Ballkani i shkatërruar nga nacionalizmi po rindërtohet…

Nuk ka aspak dyshime se dekadat e fundit kanë sjellë më shumë regres sesa progres...