MENU
klinika
Kriza ekonomike

Buxheti italian, Roma duket se do të tërhiqet nga ngërçi me BE-në

Ndikimi indirekt i Rusisë

Sanksionet e SHBA ndaj Iranit/ Çfarë përfiton Rusia?

Sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Teheranin krijojnë një mundësi strategjike për Moskën. Tipari kryesor...

Nga New York Times

Demokratët mund ta ndryshojnë Amerikën…

Demokratët mund të përdorin pushtetin e tyre për të ndryshuar Amerikën… Për dy vjet, Presidenti...

Rihapet kufiri SHBA-Meksikë

Meksika: Emigrantët që kaluan kufirin me SHBA do të dëbohen

Meksika thotë se emigrantët që u përpoqën të kalonin kufirin amerikan do të dëbohen Një...

Incidenti Rusi-Ukrainë

Pse deti Azov është ‘molla e sherrit’?

Parlamenti i Ukrainës do të vendosë nëse do të shpallë apo jo ligjin ushtarak si...

Nga New York Times

Po tani ç’do të ndodhë me Britaninë?

Tani vjen pjesa më e vështirë… Të dielën, 27 anëtarët e tjerë të Bashkimit Evropian...

Projekti 7 miliardë dollarë

East Med, gazsjellësi që do të ‘zbehë’ ndikimin arab në Evropë

Greqia, Italia dhe Qipro kanë arritur një marrëveshje me Izraelin për të vendosur një tubacion...

Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Incident në Detin Azov/ Rusia sulmon anijet ukrainase

Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën për shkeljen e ligjit ndërkombëtar të dielën pasi rojet kufitare...

Deklarata e gjeneralit britanik

Britania: Rusia më e rrezikshme se ISIS

Rusia është një kërcënim më i madh për sigurinë në Mbretërinë e Bashkuar sesa ISIS,...

Lëvizja e ‘Jelekëve të verdhë’

Protestat kundër Macronit në Francë, 40 të arrestuar

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka sulmuar ashpër demonstruesit që u përplasën me policinë në Paris,...

Albert Çaçi

Avancimi i sovranistëve

Viti 2018 po mbyllet për Bashkimin  Europian me një situatë politike shoqërore mjaft të komplikuar,...

Nga New York Times

Brexit/ Brenda 2020-ës Britania jashtë Evropës

Udhëheqësit e BE kanë dhënë mbështetjen e tyre ndaj marrëveshjes Brexit të kryeministres Tereza May....