MENU
klinika
Deklarata e shefit detar ukrainas

Ukraina: Ne jemi gati nëse Rusia na sulmon përsëri

Sfidat e presidentit rus

2019, vit edhe më i vështirë për Putinin…

Në konferencën e tij vjetore, të enjten e kaluar, Vladimir Putin tha se rizgjedhja e...

Nga New York Times

Kërcënimi më i madh për Amerikën është vetë Trump…

Me vendimet e ashpra, që e bënë Sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Jim Mattis, të largohej,...

A do të ketë sukses si paraardhësja?

Pse Annegret Kramp-Karrenbauer s’mund të jetë kurrë Merkeli 2?

Annegret Kramp-Karrenbauer është e ngjashme me Merkel në stil, por jo në thelb, dhe, për...

'Ne mbaruam punë aty'

Trump porosit Erdoganin: Siria është e juaja

“Është e gjitha e juaja, ne mbaruam punë aty”, këtë mesazh thuhet t’i këtë përcjellë...

Tërheqja e trupave amerikane

Macron nuk e mirëpret vendimin e Trump

Presidenti francez, Emmanuel Macron nuk e priti mirë vendimin e marrë nga presidenti amerikan Donald...

Emërohet Patrick Shanaham

Trump emëron Sekretarin e ri Amerikan të Mbrojtjes

Presidenti i SHBA-së Donald Trump, ka njoftuar përmes një postimi në rrjetin social Twitter se...

Albert Çaçi

Kurdët përsëri vetëm

Vendimi i Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria ra si një tërmet i...

Profil/ Franklin Ruzvelt

Ruzvelt, presidenti që udhëhoqi Amerikën në ditët më “të zeza”…

Franklin D Ruzvelt (ose FDR) është presidenti më i gjatë në historinë e SHBA-së. 12...

Interesat e Merkelit

Pse Gjermanisë nuk i “leverdis” Brexit pa marrëveshje?

Gjeramania do të vuajë veçanërisht në rast të  Brexit pa marrëveshje, pasi ekonomia e saj...

Bekim apo mallkim?

“Dhurata e Krishtlindjeve” nga Trump për Erdogan…

Shumë njerëz i shohin dy njoftimet e politikës së jashtme të administratës së Trump të...

Nga Project Syndicate

Evropa ka ende nevojë për Makronin…

Tubimet dhe trazirat nëpër Francë gjatë muajit të kaluar përfaqësojnë krizën më të madhe të...