MENU
klinika
Nga New York Times

Pse u largua Jim Mattis, Sekretari amerikan i Mbrojtjes?

"Nuk po respektohen votuesit"

Putin: Brexit duhet të vazhdojë

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka akuzuar klasat politike të Mbretërisë së Bashkuar dhe SHBA...

Nga Reuters

Lufta tregtare Kinë-SHBA/ Ç’duhet të bëjë Trump?

Tema e parë që Donald Trump përmendi kur shpalli kandidaturën e tij për president në...

Nga New York Times

Perëndimi në rrugë pa krye…

Si meritokracia dhe populizmi përforcojnë gabimet e njëri-tjetrit… Në Francë, ku Emmanuel Macron jashtëzakonisht jopopullor...

Nga Pavlo Klimkin, ministër i Ukrainës

Putini po e “mbyt” Ukrainën…

Tregjet e Krishtlindjeve të Ukrainës janë plot, por nuk ka entuziazëm festash këtë vit. Ne...

Nga New York Times

Tërheqja e trupave amerikane nga Siria, fitore për Iranin e Rusinë

Presidenti Trump ka urdhëruar tërheqjen e 2.000 trupave amerikane nga Siria, duke sjellë një fund...

Europa ka gati planet

BE po përgatitet për Brexit pa marrëveshje

Komisioni Evropian do të publikojë të mërkurën planet e saj të paparashikuara për Brexit pa...

Nga New York Times

Fundi i Evropës?

Që nga Lufta e Dytë Botërore, rendi global liberal është mbajtur nga dy shtylla kryesore:...

Albert Çaçi

Turqia përgatit operacionin e ri

Turqia është duke grumbullar një pjesë të trupave në kufirin e saj jugor  në drejtimin e...

Pse kriza humanitare nuk po merr fund?

Paqja “e cunguar” në Jemen…

Ndërkohë që palët ndërluftuese të Jemenit u takuan në Suedi javën e kaluar, shpresat ishin...

Nga New York Times

Europianët të zgjohen: Siguria e tyre po kërcënohet!

Hakerët kanë hyrë në rrjetin e komunikimit diplomatik të Bashkimit Evropian për vite, duke zbuluar...

Nga New York Times

“Lufta” e Trump kundër emigrantëve

Pavarësisht nga humbjet e mëdha në vitin 2018, Presidenti Trump dhe mbështetësit e tij republikanë...