MENU
klinika
Një telefonatë e papritur

Ulen tensionet SHBA-Turqi/ Trump diskuton me Erdoganin për Sirinë

Nga The Economist

Britania “në ethe”/ Deputetët votojnë sot marrëveshjen

Deputetët po përgatiten të votojnë sot nëse do të mbështesin marrëveshjen e Theresa May për...

Nga Deutsche Welle

Erdogan kundër artistëve, birrës dhe Moxartit

Erdogan ka dalë kundër artistëve, pasi nuk duron asnjë kritikë, as kur ajo vjen prej...

Nga New York Times

E pamundur që Trump të rizgjidhet në 2020?

Fundjavën e kaluar, një mik i imi bëri një pyetje interesante: A do të largohet...

Koha që britanikët të vendosin...

Po sikur Britania të heqë dorë nga Brexit?

Këtë të martë, deputetët britanikë do të votojnë për marrëveshjen e Brexit që kryeministrja Theresa...

2 muaj protesta

“Jelekverdhët”, rrezik për Francën dhe gjithë Evropën…

Lëvizja është një rrezik për gjithë Europën Lëvizja “Jelekverdhët” nisi dy muaj më parë… E...

Washington Post

Populistët dhe planet për të “sakatuar” Evropën…

Në teori, zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Evropian janë më të rëndësishësishmet në botë. Fituesit shërbejnë...

"Nëse sulmohen kurdët"

Trump kërcënon Erdogan: Do t’ju shkatërrojmë

Donald Trump ka paralajmëruar Turqinë të dielën për shkatërrim ekonomike, nëse sulmet ndaj forcave kurde...

Profil/ Nikita Hrushov

“Politikanët premtojnë të ndërtojnë ura edhe aty ku s’ka lumë”

Udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushov, ishte një nga politikanët më të guximshëm rus, që publikoi krimet...

Tani që SHBA u largua nga Siria...

Pse Perëndimi ka nevojë për kurdët?

Gjatë gjithë kohës së fushatës së gjatë dhe të hidhur të Perëndimit për të shkatërruar...

Nga Project Syndicate

Tajvani, një tjetër “mollë sherri” mes Kinës e SHBA-së?

Qëndrimi i ashpër i Kinës ndaj Tajvanit deri më tani nuk ka qenë aspak produktiv,...

Marrëdhëniet e Trump me Rusinë

Detaje të fshehta me Putin/ Trump mohon gjithçka

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump së fundmi ka mohuar fshehjen e detajeve të bisedave me...