MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Tani askush nuk frikësohet më nga Brexit…

Nga New York Times

Gara për president/ Elisabeth Warren do të sfidojë Trump

Senatorja Elizabeth Warren, demokratja  e Massachusetts dhe një kritike e ashpër e bankave të mëdha...

Ç'të presim nga viti 2019?

Momentet më të rëndësishme të politikës botërore në 2018

Që nga afrimi midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut në Olimpiadën Dimërore deri...

Jo rastësisht e suksesshme...

Si SHBA e ndihmoi Kinën të bëhej një superfuqi…

Ndryshimet e mëdha që ka pësuar Kina gjatë dekadave janë të vështira për tu kuptuar,...

Mesazhe për liderat botërorë

Putin letër Trumpit: Rusia e hapur për dialog

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë Presidentit të Shteteve të Bashkuara Donald Trump në...

Tërheqja e trupave amerikane nga Siria

Trump po heq dorë nga vendimi?

Një republikan i lartë ka thënë se Presidenti i SHBA Donald Trump mbetet i angazhuar...

Fjalimi i Vitit të Ri

Merkel: Bashkëpunimi ndërkombëtar është nën presion

Në vitin 2019 Gjermania do të marrë përgjegjësi më të madhe ndërkombëtare dhe do të...

Detajet

Eifel mbulohet nga tymi i zi/ “Jelekët e Verdhë” ndezin Parisin

 Kulla Eifel është mbuluar me tym të zi, pasi policia gjuajti ‘ Jelek Verdhët’ me gaz...

Profil

Neroni, perandori që i binte violinës ndërsa Roma digjej…

Neroni është i njohur si perandori që “i binte violinës ndërsa Roma digjej”. Ai ishte...

Nga The Economist

Pse Xi Jinping frikësohet nga viti 2019?

Janë disa përvjetorë të rëndësishëm dhe Partia Komuniste është nervoze. Para tridhjetë vjetësh, kur u...

Nga Project Syndicate

Trump gaboi, ISIS nuk “ka vdekur”…

Tërheqja e SHBA nga Siria përtej gjithçkaje, mund të jetë e dëmshme, sepse ajo po...

"Marrëveshja po ecën shumë mirë"

Trump optimist për marrëdhëniet me Kinën

Presidenti i SHBA, Donald Trump tha në Twitter se ai kishte patur një “telefonatë të...