MENU
klinika
Bekim apo mallkim?

“Dhurata e Krishtlindjeve” nga Trump për Erdogan…

Nga Project Syndicate

Evropa ka ende nevojë për Makronin…

Tubimet dhe trazirat nëpër Francë gjatë muajit të kaluar përfaqësojnë krizën më të madhe të...

Nga New York Times

Ç’do të bëjë Trump tani që Sekretari i Mbrojtjes iku?

Sekretari i Mbrojtjes ka punuar për të mbrojtur botën nga vendimet e këqija të Presidentit...

Nga Project Syndicate

Gjermani-Francë drejt “divorcit”?

Partneriteti në qendër të integrimit evropian po zbehet atëherë kur forcat euroskeptikepo bashkohen gjithnjë e...

"Gabim që nga fillimi"

Irani: SHBA ka krijuar paqëndrueshmëri në Siri

Ministria e jashtme e Iranit ka thënë se prania ushtarake e SHBA në Siri ka...

Profil/ Uinston Çërçill

“Politika nuk është lojë, është biznes”

Më 8 maj 1945 Uinston Çërçill iu drejtua turmës së ngazëllyer nga një ballkon i...

Nga Project Syndicate

Është koha që Evropa të vendosë…

Pas zhytjes në disa kriza të thella gjatë dekadës së fundit, BE tani po ballafaqohet...

Fundi i konfliktit shtatëvjeçar?

Erdogan: Do ta pastrojmë Sirinë nga kurdët dhe IS

Turqia do të marrë përsipër luftën kundër grupit militant të Shtetit Islamik (IS) në Siri,...

Përplasje me Trump?

Aleatët e NATO-s, të shqetësuar për largimin e sekretarit Mattis

Gjatë dy viteve të fundit, sekretari i mbrojtjes i SHBA Jim Mattis u ka bërë...

Pas Sirisë...

SHBA, tërheqje edhe nga Afganistani?

Pas planeve për tërheqje nga Siria, nga Uashingtoni mbërrijnë lajmet se trupat amerikane do të...

"Do t'i shtypim turqit"

Greqia kërcënon Turqinë/ Egjeu përsëri “mollë sherri”

Krerët më të lartë të Greqisë kanë paralajmëruar ashpër Turqinë, duke kërcënuar se do të...

Nga The Guardian

Si “jelekët e verdhë” u bënë simbol protestash në gjithë botën…

Gjithçka filloi më 10 tetor, me një apel në Facebook nga dy shoferët e kamionëve...