MENU
klinika
Nga New York Times

Europianët të zgjohen: Siguria e tyre po kërcënohet!

Nga New York Times

“Lufta” e Trump kundër emigrantëve

Pavarësisht nga humbjet e mëdha në vitin 2018, Presidenti Trump dhe mbështetësit e tij republikanë...

Kina nuk pranon leksione!

Xi Jinping: Mos na tregoni se çfarë të bëjmë

Presidenti kinez, Xi Jinping, ka paralajmëruar vendet të tjera që të mos i “diktojnë” Pekinit...

Nga Project Syndicate

Agonia e vazhdueshme e Brexit…

Kryeministrja britanike Theresa May po lufton ditë pas dite për marrëveshjen e Brexit. Partia Konservatore...

"Udhëheqja në Ukrainë ngjason me nazizmin"

Rusia: Nuk jemi në luftë me Ukrainën

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov krahasoi udhëheqjen e Ukrainës fqinje me nazistët ndërsa përsëriti...

Nga New York Times

Kaosi, specialiteti i Trump…

Një javë përpara Krishtlindjeve dhe të gjithë përmes Shtëpisë, po vjen moment që një pjesë...

Operacioni ushtarak turk

Erdogan: Trump e mbështet operacionin tonë ushtarak në Siri

Turqia mund të fillojë një operacion të ri ushtarak në Siri së shpejti ka thënë...

‘Jelekët e verdhë’

Franca akuzon rusët për nxitjen e protestave

Robotët e automatizuar dhe llogaritë e facebook-ut që shkruajnë kundra Macronit dhe me vend origjine...

Nga The Guardian

Si Salvini përdori Facebook-un për të fituar zgjedhjet…

Matteo Salvini dhe Luigi Di Maio mposhtën rivalët në betejën zgjedhore online… Dominimi i Facebook...

Nga New York Times

Po nëse “jelekverdhët” kërkojnë pushtetin?

Ndërkohë që protestat vazhdojnë në Francë, “jelekverdhët” kanë aptur mbështetje nga një kryebashkiak i ekstremit...

Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Pse Arabia Saudite po e kundërshton Amerikën?

Arabia Saudite ka denoncuar rezolutat e Senatit amerikan për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake amerikane...

Nga New York Times

Zgjedhjet amerikane në 2020/ Cili është “çelësi i fitores”?

Është populizmi… Të rinj apo të vjetër? Femër apo mashkull? I bardhë, me ngjyrë apo...