MENU
klinika
Nga New York Times

ISIS nuk ka vdekur, është në gjumë…

"Rruga e re e mëndafshtë"

Italia nënshkroi me Kinën/ Pse shqetësohet Brukseli?

Italia u bë fuqia e parë e madhe perëndimore që miratoi të shtunën projektin e...

Mbi një milion njerëz kundër Brexit

Britani/ Marshimi më i madh në histori, kërkohet referendum

Në një nga demonstratat më të mëdha në historinë britanike, një turmë me mbi një...

Profil

Lyndon Johnson, versioni origjinal i Trumpit…

Kur flitet për presidentin më të tmerrshëm që ka udhëhequr ndonjëherë SHBA-në atëherë shumë njerëz...

Paralajmërimet e liderëve

BE-Italisë: Mos u tregoni naivë me Kinën

Udhëheqësit e BE të premten paralajmëruan qeverinë italiane për pasojat e nënshkrimit të një marrëveshjeje...

Përfundon hetimi dyjeçar

Raporti i Mueller, fundi i Trumpit?

Prokurori i Posaçëm Robert Mueller ka përfunduar hetimin e tij thuajse dyvjeçar rreth ndërhyrjes ruse...

Nga Deutche Welle

“Ballkanizimi” i rrezikshëm i BE-së

Ballkani është bërë sinonim i mosmarrëveshjeve të pafundme dhe fragmentimit. Duke dalë nga perandoritë osmane...

Deklarata e presidentit francez

Macron: Britania mos ta mbajë “peng” Evropën…

Presidenti i Emanuel Macron tha të premten se Evropa nuk duhet të mbetet “i burgosur”...

Forcat Demokratike Siriane

“ISIS është mundur, ka humbur edhe territorin e fundit”

Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA thonë se grupi i Shtetit Islamik ka humbur...

Deklarata e sekretarit amerikan

Pompeo: Perëndia e dërgoi Trumpin për të shpëtuar Izraelin

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka thënë se është e mundur që Presidenti Donald...

Nga Project Syndicate

Gjermania, jo më ‘nxënësi i shkëlqyer’ në klasën evropiane

Evropa e viteve 1950 ishte e dëshpëruar për të siguruar paqen dhe lirinë, e mbështetur...

Nga The Economist

Si Erdogan po ‘shfrytëzon’ një masakër për qëllimet e veta

Qeveria e re e Zelandës, dhe në veçanti kryeministrja, Jacinda Ardern, janë vlerësuar shumë për...