MENU
klinika
Nga Project Syndicate

3 dëshirat e Britanisë dhe BE-së për vitin 2020

Politikat e Erdogan

Mos po shkojmë në luftë pa e kuptuar?!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka ndjekur politika shumë agresive në Mesdhe, por situata mund...

Editorial i The Guardian

Edhe Johnson, si ‘paraardhësja’ e tij, ka veç premtime boshe…

Në premtimin e një “epoke të re të artë” për Britaninë, Boris Johnson është bërë...

E kërcënuar më shumë se kurrë nga Rusia

“Diktatura e fundit në Evropë” nuk mund të lihet më në hije!

Në Evropë gjatë këtij muaji, të gjithë sytë ishin nga kokat e shteteve të NATO-s...

Nga The Economist

Amerika e 2019-ës/ Komplote dhe drama

Kopertina e parë e The Economist për vitin 2019 e krahasoi presidencën e Donald Trump...

Pse SHBA i vendosi sanksione gazsjellësit?

Nord Stream 2/ Gjermania ‘peng’ i Rusisë?

Gjermania dhe Rusia kanë kundërshtuar sanksionet e miratuara nga Presidenti i SHBA, Donald Trump për...

Operacionet kundër kryengritësve

Macron: Forcat franceze kanë vrarë 33 militantë në Mali

Forcat franceze kanë vrarë 33 militantë në Mali, në afërsi të kufirit me Mauritaninë, njoftoi...

Po hapi i radhës nga Presidenti i Turqisë?

“Lufta e ftohtë” mes Erdogan dhe Trump

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, sot shprehu kritika mbi kërcënimin e sanksioneve amerikane ndaj...

Nga: REL

Trump nënshkruan ligjin për “Rrjedha Veriore 2”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka nënshkruar Aktin për Autorizimin e Mbrojtjes Kombëtare...

Grupit Këshillimor i Politikave të Ballkanit në Europë

Bien mitet për zgjerimin në BE

Shumica e qytetarëve të BE-së janë kundër zgjerimit, vetoja franceze ishte pasojë e mungesës së...

“Bëhet fjalë për gjykime të ndershme..."

Pentagoni hedh poshtë akuzat për mashtrime mbi Afganistanin

Dy zyrtarët kryesorë të Pentagonit theksuan sot se qeveria amerikane nuk kishte fshehur dyshimet e...

Ja ku kosiston

Parlamenti i ri voton marrëveshjen e Johnson për Brexit

Deputetët britanikë dhanë mbështetjen e parë për marrëveshjen e kryeministrit, Boris Johnson për Brexit, që...