MENU
klinika
Pas 12 ditësh luftime...

Armëpushimi Armeni-Azerbajxhan, meritë e Rusisë?

Nga The Economist

Pse “Amerika e para” shkakton luftëra kudo?

Më shumë se 200 njerëz, kryesisht ushtarë, janë vrarë në dhjetë ditët e fundit. Predhat...

Nga The Washington Post

Si demokracia e Greqisë i rezistoi një kërcënimi fashist…

Yannis Palaiologos është korrespodent i Bashkimit Evropian për gazetën Kathimerini në Athinë. Ai është autor...

Analiza

Demokracia nuk kërcënohet vetëm nga Putin apo Xi Jinping!

Fjalët më të mençura që kam dëgjuar këtë vit në lidhje me demokracitë e përparuara...

Nga The Washington Post

Pa ndërhyrjen e SHBA, nuk ka paqe në këtë konflikt!

Konflikti i rinovuar midis Armenisë dhe Azerbajxhanit rrezikon të shpërthejë në një luftë të plotë...

Çfarë ndodhi?

Anulohet debati Presidencial në SHBA mes Trump e Biden

Anulohet debati Presidencial mes Presidentit Donald Trump dhe kandidatit tjetër për këtë post, Joe Biden....

Mund të trajnohen 72 ushtarë

Turqia nis anijen e parë të trajnimit ushtarak në Katar

Kantjeri i anijeve turke, Anadolu, nisi një anije luftarake trajnimi për ushtarë në Katar. Anija...

Të vendoset Turqia...

Komuniteti azar i Karabakut: Franca të hiqet nga grupi i Minskut

Tural Ganjaliyev, kreu i komunitetit azer në rajonin e Nagorno-Karabakut, tha sot se komuniteti dëshiron...

ANALIZA E BBC

Pse Trump do që Sudani ‘të miqësohet’ me Izraelin?

Sudani është një vend i cili ndodhet në një gjendje të dëshpëruar, ka një ekonomi...

Nga Marwan Bishara

Fushata zgjedhore, Trump-Biden: Fitues është…

Covid-19 dhe presidenca e Trump që shqetësuan Shtetet e Bashkuara dhe pjesën më të madhe...

Çështja do dërgohet deri në KE

Greqia dhe Qipro kundër rihapjes së Varosha-s nga Turqia

Greqia ka deklaruar se nëse Turqia nuk anullon rihapjen e një pjese të qytetit fantazëm...

Analiza

Çfarë do të thoshte fitorja e Biden për Ballkanin?

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA do të kenë një ndikim të jashtëzakonshëm ë marrëdhëniet...