MENU
klinika
Nga The Guardian

47 vjet në BE, Britania bëhet gati për “divorcin”…

Paradoksi i politikës gjermane

Erdogan s’mund të jetë miku i Merkelit!

Sot është 75-vjetori i çlirimit të kampit nazist të vdekjes Aushvic nga Ushtria e Kuqe...

Editoriali i The Guardian

Të kujtojmë Holokaustin është më e nevojshme se kurrë!

4 vjet pas çlirimit të kampit më të madh të shfarosjes naziste, më 27 janar...

Nga The New York Times

SHBA nuk duhet ta lërë Ukrainën në ‘kthetrat’ e Rusisë!

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, po përgatitet të takohet me Presidentin Volodymyr Zelensky të Ukrainës...

Zgjedhjet rajonale

“Dështon” Salvini, humbet zgjedhjet në Emilia Romania

Drejtuesi i ekstremit të djathtë të Italisë, Matteo Salvini ka pësuar një “dështim” pasi Partia...

Nga Deutsche Welle

Pse ngutet Putin? Çfarë e frikëson presidentin rus?

Çfarë do të thotë ngutia e Putinit për të bërë ndryshime në Rusi, për të...

Nga Financial Times

Vetëm një virus si ky mund ta ‘mposhtte’ presidentin kinez!

“Viti i Derrit” ka shkuar tmerrësisht shumë keq për partinë komuniste kineze dhe Presidentin e...

Fishekzjarre, rënie këmbanash dhe numërim mbrapsht!

Britanikët do ta festojnë Brexit si Vitin e Ri!

Ndërkohë që Mbretëria e Bashkuar përgatitet të largohet nga Bashkimi Evropian të premten, njerëzit janë...

A do të rimarrë pushtetin?

Zgjedhjet në Itali, ‘shansi i artë’ i Salvinit!

Kreu i opozitës së krahut të djathtë Matteo Salvini iu kërkoi sot italianëve që po...

Lufta Rusi-Ukrainë

“Sa kohë do të rezistonin pa ne?”, publikohet telefonata e Trump

Një audio incizim i publikuar i vitit 2018, ka nxjerrë në pah një bisedë të...

Ç'po kërkon presidenti rus?

Putini e di se nuk është i pavdekshëm!

Javën e kaluar presidenti rus njoftoi disa ndryshime në kushtetutë, por të gjithë dolën në...

Edhe pse gjyqi vazhdon...

Trump do të jetë president edhe 4 vjet të tjera!

Në Senatin amerikan nisi të martën gjyqi për shkarkimin e mundshëm të Presidentit Donald Trump....