MENU
klinika
Deklarata e talibanëve

“Anulimi i marrëveshjes, më shumë jetë të humbura për SHBA”

Pas disa javësh protesta

Zgjedhjet në Rusi, “test” për qëndrueshmërinë e vendit

Rusët po votojnë sot në zgjedhjet lokale pas javësh protesta të opozitës, dhe këto zgjedhje...

Nga Financial Times

Xi kërkon mantelin e Maos, por kjo s’është aspak e lehtë

Këtë tetor, Partia Komuniste Kineze po përgatit një festival patriotizmi për të shënuar 70-vjetorin e...

Nga National Interest

Amerika nuk mund ta shpëtojë Hong-Kongun

Sistemi qeverisës autoritar i Kinës u bën dobi njerëzve të tij në disa mënyra dhe...

The Guardian

Politika nuk është krijim dramash…

Një kryeministër i gatshëm të bëjë çfarë dëshiron. Një këshilltar makiavellian i hipnotizuar nga ambicia...

The Economist

Ursula von der Leyen dhe ndryshimet që do të pësojë BE…

Ursula von der leyen nuk ishte zgjedhja e parë e askujt për të qenë presidente...

Editorial i The Guardian

Mënyra më e mirë për të mundur Boris Johnson

Kryeministri Boris Johnson është i gatshëm të sakrifikojë partinë e tij, të zhysë vendin në...

Profil/ Paul von Hindenburg

Heroi i Gjermanisë në Luftën e Parë Botërore

Ai ishte në pension kur Lufta e Parë Botërore shpërtheu, duke jetuar një jetë të...

Pak para 18-vjetorit të 11 shtatorit

Trump anulon bisedimet për paqe me Afganistanin

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se ai ka ndaluar negociatat e paqes me Talibanët që...

Lehtësim i tensioneve mes fqinjëve

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë të burgosurit

Rusia dhe Ukraina kanë përfunduar një shkëmbim të shumëpritur të të burgosurve. Të liruarit përfshijnë...

Profil/ Jair Bolsonaro

‘Trumpi i Tropikëve’, presidenti që shkatërroi Amazonën…

Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, i cili është në pritje të një operacioni tjetër këto...

Falë Rusisë...

Polonia, anëtarja më e rëndësishme e NATO-s?

Republika e Polonisë po bëhet me shpejtësi anëtare kritike e Aleancës së NATO-s në përpjekjet...