MENU
klinika
Nga Foreign Policy

Evropa gati për t’u ndarë nga Amerika?!

Nga Financial Times

Britania u largua por ja ç’kërkon BE tani prej saj

Mbretëria e Bashkuar dhe BE do të nisin së shpejti bisedimet e tensionuara tregtare. BE...

Nga Financial Times

Polonia, sfida e radhës për BE-në

Menjëherë pasi ekipi i Ursula von der Leyen filloi punën, partia në pushtet e Polonisë...

Nga Bloomberg

Kush do e shkruajë kapitullin e fundit të epokës Merkel?

Gara për të pasuar Angela Merkel si kancelare gjermane do të nisë tamam të martën...

Koha për një fillim të ri?

SHBA zgjodhi miqësinë me rusët por ata…

SHBA dhe Rusia kanë pasur një marrëdhënie të komplikuar për më shumë se një shekull....

Nga The Washington Post

Irani po përgatit një “surprizë” për Amerikën!

Kërcënimi i luftës me Iranin nuk mbaroi me vdekjen e Gjeneral Major Qasem Soleimani. Në...

Nga The Guardian

Ky miliarder mbetet ende “kërcënim” për Trumpin!

Të mërkurën në mbrëmje, Michael Bloomberg tregoi gjithë paaftësinë e tij në fazën e dytë....

Nga The Guardian

Si Salvini po e “përdor” koronavirusin…

Ish-ministri i brendshëm i ekstremit të djathtë të Italisë, Matteo Salvini, ka provuar të politizojë...

Kërkon zgjidhje për Sirinë

Erdogan bën bashkë Merkelin, Macronin e Putinin!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të shtunën tha se ai do të zhvillojë një samit...

Nga Project Syndicate

Bernie Sanders nuk duhet nënvlerësuar!

Për 50 vitet e fundit, pothuajse çdo zgjedhje presidenciale në SHBA ka sjellë një ritëm...

Kongresi i jashtëzakonshëm i partisë

Kush do e zërë vendin e Merkelit? Gjermanët zgjedhin në prill

CDU, partia e Angela Merkel do të zgjedhë një drejtues të ri në një kongres...

Pete Buttigieg

A është gati Amerika për një president homoseksual?

Pete Buttigieg, kandidati i parë i hapur homoseksual për president të Shteteve të Bashkuara që...