MENU
klinika
Zgjedhja e aleatëve të gabuar

Erdogan po ecën në drejtimin e gabuar…

Vendimi për vendet e Ballkanit

BE-ja është e vendosur, tani prioritet nuk është zgjerimi

Të gjithë ata që mbështesin idenë e zgjerimit në të gjithë Evropën ishin të habitur...

Planet e mëdha ekonomike dhe politike

Putin ka ambicie edhe përtej Evropës…

Moska kërkon të ringjallë marrëdhëniet me Afrikën. Në konferencën ruso- afrikane në Soçi, Putini shpreh...

"Të gjitha rrugët të çojnë tek Putini"

Trump është ende ‘kukull’ e Putinit?!

Demokratët amerikanë kanë thënë që dy skandalet që aktualisht përfshijnë administratën Trump kanë diçka të...

Nga New York Times

Dikush fiton, dikush humbet, e të tjerë s’dinë ku janë…

Pas rreth katër dekadash të një politike të jashtme të ndërtuar rreth “kontrollit” të Bashkimit...

"Gabimi historik"

A e vrau ëndrrën e zgjerimit të BE-së, Macron?

Emmanuel Macron mund të ketë fituar presidencën franceze duke premtuar se do të mposhtë populizmin,...

Nga The Guardian

Ky vend u ndërtua në kurrizin e skllevërve…

Kam biseduar me qindra njerëz të zinj për jetën e tyre në hapësira kryesisht të...

Ndihma për fqinjin e vet

Greqia pro Maqedonisë së Veriut moderne, europiane

Përkundër zhgënjimit nga vendimi i disa liderëve evropianë për të mos filluar bisedimet e pranimit...

Takimi Putin-Erdogan

Edhe gjashtë ditë kohë për Sirinë

Turqia dhe Rusia duan t’u japin edhe 150 orё kohё kurdёve pёr t’u tёrhequr nga...

Politikat fiskale

Italia është ende një “dhimbje koke” për BE-në

Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, po lufton edhe një herë me planet e shpenzimeve...

Nga Financial Times

Brukseli mund të humbasë një nga aleatët më të mëdhenj në rajon

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut ka thirrur zgjedhje të reja, një veprim që mund të...

The Guardian

Britania e Theçerit do të rikthehet!

Shpresat për një referendum të dytë për Brexit janë duke u zvogëluar, pasi gjithnjë e...