MENU
klinika
Njoftimi i Trump

SHBA/ Rregulla të reja për azilkërkuesit

Nga New York Times

Kur historianët të shkruajnë për këtë epokë…

Një tjetër sulm në sinagogë. Një ditë tjetër panik. Një tjetër periudhë pasigurie dhe frike....

Faktorët e tjerë

Kërcënimi rus/ Vendet europiane rrisin shpenzimet ushtarake

Disa vende në Evropën Qendrore dhe Lindore kanë rritur shpenzimet për ushtritë e tyre, kryesisht...

Planet për Sirinë

Sistemi rus dhe Siria/ Trump telefonatë me Erdogan

Rexhep Tajip Erdogan zhvilloi një telefonatë me homologun e tij amerikan Donald Trump të hënën...

Nga Deutsche Welle

Socialistët fitojnë në Spanjë, por nuk krijojnë dot qeverinë

Në zgjedhjet parlamentare në Spanjë, partia e kryeministrit, Pedro Sanchez, PSOE kryeson. Por sipas prognozave...

Pasaportat ruse për ukrainasit

Zelensky refuzon ofertën e Putinit

Presidenti i zgjedhur i Ukrainës, Volodimir Zelenskiy, ka kundërshtuar ofertën e presidentit rus Vladimir Putin...

Nga Bloomberg

‘Debati i madh kombëtar’, i vetmi vendim i zgjuar i Macron

Emmanuel Macron po përpiqet të sjellë diçka të re në politikën franceze, një president i...

Nga Washington Post

Pse Trump ‘hedh poshtë’ çdo marrëveshje?

Megjithëse e konsideron veten një nga bërësit e marrëveshjeve më të mëdha të historisë, administrata...

SHBA tenda për emigrantët

Trump: I trajtojmë si në Disneyland

Qeveria amerikane ka filluar ngritjen e tendave pranë kufirit me Meksikën për të strehuar migrantët,...

Nuk do të ketë Polexit

Juncker: Polonia nuk do të largohet nga BE

Polonia nuk ka gjasa të largohet nga Bashkimi Europian edhe nëse partia qeverisëse Ligji dhe...

Profil/ Arnold Schwarzenegger

Nga Mister Universe në guvernatorin e Kalifornisë

Volodymir Zelensky tërhoqi vëmendjen me fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, duke qenë...

Macron nuk i bindi

A do t’iu mbarojnë ndonjëherë kërkesat “Jelekverdhëve”?

Dhjetëra mijëra protestues “Jelekverdhë” dolën përsëri në rrugë për të shtunën e 24-të radhazi, pavarësisht...