MENU
klinika
Problemet me Perëndimin

Samiti i Londrës tregoi sa e izoluar është Turqia

Nga Project Syndicate

BE, “lojtar global” apo “shesh lojrash”?

Duke pranuar që Bashkimi Evropian po përballet me një sërë sfidash shqetësuese në skenën botërore,...

As Franca e as Gjermania

Kësaj lufte mund t’i japë fund vetëm Amerika!

Më shumë se pesë vjet pasi Rusia aneksoi Krimesë, lufta në Ukrainë vazhdon. Vetëm disa...

Ç'ka ndodhur së fundmi?

Greqia po i kushton rëndësi Turqisë më shumë seç duhet!

Politikanët dhe gazetarët turq mendojnë se grekët reagojnë më shumë seç duhet ndaj çfarëdolloj gjëje...

Pas fitores historike të Konservatorëve

Triumfi i Boris Johnson/ Ç’do të ndodhë tani me Britaninë?

Konservatorët e Boris Johnson kanë fituar zgjedhjet e parakohshme duke siguar fitoren më të thellë...

Nga Deutsche Welle

BE, samit për një Europë të gjelbër

Në samitin e BE-së krerët e shteteve dhe qeverive ranë në ujdi për një kontinent...

Shtohen tensionet mes vendeve

Rusia “hakmerret” ndaj Gjermanisë, dëbon dy diplomatë

Rusia ka njoftuar dëbimin e dy diplomatëve gjermanë, si një lloj “hakmarrjeje” për dëbimin e...

Akuzat

Salvini nën hetim për shpërdorim detyre!

Ish-zëvendëskryeministri italian, njëherazi dhe ish-ministër i Brendshëm, Matteo Salvini është nën hetim për shpërdorim detyre...

Editorial i The New York Times

Zelensky, i vetëm në luftën kundër Putinit…

Detajet komplekse të konfliktit Rusi-Ukrainë dhe mënyrat se si administrata Trump ka dështuar lidhur meUkrainën,...

Një samit pa superfuqinë

A merr dot BE vendime të rëndësishme pa Britaninë?

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian takohen pa Britaninë të enjten (12 dhjetor), por mungesa e fqinjit...

Samiti i NATOS

Macron apo Trump? Kush e fitoi betejën e Londrës?

Në ishte SHBA, nën udhëheqjen e  presidentit George Bush dhe shumë përpara Presidentit Donald Trump,...

Rezultatet e sondazheve

Britania voton sot/ Kush do të jetë kryeministri?

Britania zgjedh sot qeverinë e re, për herë të dytë qëkur Mbretëria e Bashkuar votoi...