MENU
klinika
Rrëfimi i atij që e bëri president

Si ia servirën Putinit, pushtetin në pjatë të artë…

Editorial i The Guardian

Fati i Johnson është në duart e amerikanëve…

Konferenca e vitit të fundit për Ndryshimet Klimatike të Kombeve të Bashkuara (COP26) do të...

Nga Deutsche Welle

Sa larg do të shkojë Zelensky për paqen me Putin?

Se sa larg mund të shkojë Presidenti i Ukrainës Zelenski në përpjekjet e tij të...

Ç'do të ndodhë me presidentin amerikan?

Hetimet për shkarkimin/ Cilat janë fazat e ardhshme?

Dhoma e Përfaqësuesve do të votojë të mërkurën për ta bartur në Senat procesin e...

Po përfiton nga situata

Si Putin po e mashtron Erdoganin…

Një vendim i ligjvënësve amerikanë për të sanksionuar Turqinë ka të ngjarë ta çojë Ankaranë...

Nga The Guardian

Në luftën me Trump, Xi Jinping ka më shumë asa nën mëngë

Në fillim të shtatorit, presidenti kinez Xi Jinping e zemëroi Donald Trump duke vendosur taksa...

Paralajmërimi i fundit

Pse Erdogan vazhdon të “provokojë” SHBA-në?

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kërcënon të mbyllë dy baza të NATO-s nëse SHBA vendos sanksione...

Ambiciet e Putinit

“Vdekja është mënyra e vetme për të hequr qafe një tiran”

Çfarë dëshiron Vladimir Putin? Është e vështirë të kuptosh shumë nga fytyra e tij. Despoti...

Nga Deutsche Welle

Britania del nga BE deri në Krishtlindje…

Pas zgjedhjeve parlamentare në Britaninë e Madhe, punët po ecin me shpejtësi: parlamenti i ri...

Profil

Kolinda Grabar-Kitaroviç, një lidere ndryshe në Evropë…

Kolinda Grabar-Kitarović (lindi me 29 prill 1968). Ajo është femra e parë në krye të shtetit...

Nga The Washington Post

A do të kenë Trump-Johnson fatin e Reagan dhe Thatcher?

Fitoret me një shumicë dërrmuese në politikë nuk janë të rralla në politikën moderne anglo-amerikane:...

"Kundër Salvinit dhe fashizmit"

‘Sardelet’ nuk ndalen/ Protestuesit ‘pushtojnë’ Romën

Dhjetëra mijëra anëtarë të lëvizjes së drejtuar nga të rinjtë “Sardelet” e Italisë kanë protestuar...