MENU
klinika
“Zgjidhja me dy shtete”

Franca përshëndet “Plani i paqes për Lindjen e Mesme”

Nga Deutsche Welle

Pse u kritikua kaq shumë plani i Trumpit?

Presidenti amerikan paraqiti në Uashington planin e paqes për Lindjen e Afërt, që parashikon zgjidhjen...

Nga The Washington Post

SHBA-në apo Kinën? Britania zgjodhi!

Vendimi i Britanisë për të lejuar Huawein e Kinës është një problem serioz për diplomacinë...

Debat, fjalime lamtumire dhe muzikë

“Ne e duam Evropën, por urrejmë BE-në”, PE voton për Brexit

Ligjvënësit europianë votuan sot për largimin e Britanisë nga BE, duke i hapur rrugën Brexit,...

Xi Jinping në rrezik!

Koronavirusi, “vdekjeprurës” edhe për presidentin kinez!

Presidenti kinez Xi Jinping po përballet me një krizë politike që nga shpërthimi i koronavirusit....

Nga Project Syndicate

Si Franca e Gjermania po forcojnë pa dashur Rusinë dhe Kinën…

Duke raportuar në një konferencë të fundit në Berlin, për të diskutuar mbi konfliktin në...

Nga The Guardian

Si e mposhtën Salvinin, të rinjtë karizmatikë

        Pas suksesit në disa zgjedhje rajonale, përfshirë Umbrian, partia e Lidhjes...

Nga Project Syndicate

Për koronavirusin, fajin e ka qeveria kineze!

Koronavirusi i ri që filloi në qytetin kinez Wuhan ka infektuar tashmë mbi 4,000 njerëz,...

Nga The Guardian

Italianët i kishin humbur shpresat, derisa…

Partia Demokratike e Italisë (PD) u lehtësuan shumë të dielën në mbrëmje ndërsa kandidati i...

"Romanca" me kryeministrin britanik

Dikur “shpëtimtari i Evropës”, sot një dështak…

Dy vjet e gjysmë më parë, Emmanuel Macron, presidenti i sapozgjedhur i Francës, shihej si...

Përjetë në pushtet

Putin është një shembull për Erdoganin!

Analistët dhe studiuesit shpesh e krahasojnë Turqinë nën Presidentin Rexhep Tajip Erdogan me Rusinë e...

Deklarata e negociatorit kryesor të BE për Brexit

“Nuk do të heqim kurrë dorë”, BE paralajmëron Britaninë!

Disa politikanë britanikë kanë sugjeruar se Brukseli mund të jetë fleksibël në rregullat e tij...