MENU
klinika
Project Syndicate

Analiza/ NATO po vdes

Nga Project Syndicate

NATO po merr fund! Erdogan e Macron po na e tregojnë qartë!

NATO mund të jetë “aleanca më e suksesshme në histori”, siç pretendon sekretari i përgjithshëm...

Si mendojnë gjermanët?

A do ta kalojë Kina SHBA-në si superfuqi?

A po e humbasin Shtetet e Bashkuara të Amerikës kontrollin e epërsisë botërore? Sipas një...

Nga The Guardian

Tri arsye pse ky rivalitet nuk duhet të quhet “luftë e ftohtë”

“Lufta e re e ftohtë” është bërë pothuajse një përshkrim i zakonshëm i rivalitetit aktual...

Nga The Guardian

Britania mendonte se do të kishte shumë shokë por tani…

Nuk është sekret që Britania po largohet nga BE. Qeveria britanike po shpenzon 93 milion...

As pas koronavirusit...

Populizmi nuk zhduket me magji!

Bolsonaro, Johnson, Salvini, Trump, Erdogan, Kaczyński, Le Pen, Modi, Orbán, Putin. Disa nga këta udhëheqës...

Më e pavendosur se kurrë...

Evropa është përçarë edhe për… maskat!

Diskutimet se kur dhe ku duhet të vendosim maska ​​për fytyrën, kanë treguar përçarjen e...

Nga Project Syndicate

Vaksina do ta përçajë edhe më shumë botën!

Pasojat globale të pandemisë COVID-19 janë të tmerrshme: më shumë se gjysmë milion jetë të...

Rizgjedhja e Trump, më e mundur se kurrë...

A do të durojnë amerikanët edhe 190 ditë?

Kurdoherë që ju kërkohet të përmendni momentin më të keq të presidencës Trump, një përgjigje...

Programi i rimëkëmbjes

Për Italinë, nuk ka dhe shumë kohë!

Pesë ditë para një samiti të BE që mund të miratojë një buxhet historik të...

Nga The Washington Post

Pse Trump po e lejon Putinin të vazhdojë lojërat e veta?!

Rusia ka njoftuar se dëshiron paqe në Libi, sipas Ministrit të Jashtëm Sergei Lavrov. Ai...

Ç'po ndodh atje?

Pse BE-së duhet t’i interesojë Polonia?

Së pari, lajmi i mirë. Megjithë partinë qeverisëse nacionaliste-konservatore të Ligjit dhe Drejtësisë (PiS) duke...