MENU
klinika
Nga The Washington Post

Si Rusia e poshtëroi BE-në, sërish…

Marrëdhëniet SHBA-BE kanë qenë vazhdimisht të tendosura

Europa do të ripërcaktojë veten pavarësisht presidencës së Biden

Pavarësisht nga ndryshimi i shumëpritur politik në Uashington, Europa nuk ka gjasa të këtë mbështetjen...

Një qëndrim i tillë i Turqisë, krejt i papritur

Pse Turqia po kthen kokën pikërisht tani nga Perëndimi?

I parë në sfondin e armiqësisë dhe fyerjeve – për shembull, pretendimi i presidentit Erdogan...

"Shto presionin ndaj Erdoganit"

Shkeljet e të drejtave të njeriut, 50 senatorë letër Bidenit

Mbi 50 senatorë të SHBA-së kanë nënshkruar një letër duke i bërë thirrje Presidentit Joe...

Senatorët janë pro gjykimit, ndërsa ish-presidenti kërkon shfajësim

‘Gjyqi ndaj Trump është kushtetues’

Pas një mbledhjeje që paraqiti një video tronditëse të sulmit më 6 janar në Capitol,...

Largimi i diplomatëve gjatë vizitës së Borrell

Konfliktet BE-Rusi bllokojnë raportet mes tyre

Qëndrimi i Kremlinit është goditje për vendet evropiane që favorizojnë hapjen e Moskës. Qëndrimi luftarak i...

Nga Aljazeera

Turqia drejt një kompromisi me SHBA për raketat ruse S-400

Blerja e sistemit të mbrojtjes ajrore ka vënë në provë marrëdhëniet SHBA-Turqi, të cilat gjithashtu...

Vizita e Borrell nuk pati sukses

BE nuk arriti të mbështesë demokracinë ruse

Përfshirja e Josep Borrell ishte vetëm përgjigjja e fundit pa rezultat e Evropës ndaj shtypjes...

Edhe pse Biden ka vetëm disa javë në detyrë

Ku ndodhet politika e jashtme e SHBA-së?

Elementet qendrore të politikës së jashtme të Presidentit të SHBA Joe Biden po bëhen të...

Nga CNN

Nuk ka rëndësi se si voton Senati. Trump tashmë është poshtëruar

Çështja e fajësimit të dytë të Donald Trump nuk është aq e thjeshtë pasi shumë...

Ja çfarë shkruhet në gazetën e famshme greke

Gjermania, mike e Turqisë dhe armike e Greqisë?!

“Turqit dhe Gjermanët e donin njëri-tjetrin për një kohë të gjatë,” tha Presidenti turk Rexhep...

Analiza e Project Syndicate

“Gjithçka që duhet”, edhe për Italinë?

Në 2012, Presidenti i atëhershëm i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi nxorri Evropën nga thellësia...