MENU
klinika
Editoriali i The New York Times

A ka ardhur koha për të votuar me postë?

Editoriali i The Guardian

A është kjo rënia e “diktatorit të fundit të Evropës”?

Alexander Lukashenko është nën presion si kurrë më parë. Javën e kaluar ka sjellë skena...

Nga The Guardian

Turqisë e Greqisë i duhet ndërhyrja e Merkelit!

Një mundësi e rrallë për të qetësuar ujërat e trazuar të Mesdheut Lindor u shfaq...

Nga The Washington Post

BE sërish hesht, për Makronin!

’Është një “skandal”, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, António Guterres. Shumë të...

Nga CNN

Tërheqja e trupave nga Gjermania, “dhurata e fundit për Putinin”

Që kur e mori postin, presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka vënë vazhdimisht në shënjestër...

'Lufta e ftohtë' mes Trump dhe rrjetit social

TikTok i kundërpërgjigjet Trumpit: Nuk do të shkojmë askund

Një zyrtare e lartë e aplikacionit të famshëm, TikTok, është kundërpërgjigjur ndaj planit të presidentit...

Përballja me një elektorat të polarizuar

Sfidat e presidentit Trump për tu rizgjedhur në nëntor

Amerikanët do të shkojnë në votime në 3 nëntor për të zgjedhur presidentin. Republikani Donald...

The Independent

Britania në prag kryengritje, shkak politika dhe…

Kryengritjet gjithëpërfshirëse mund të kaplojnë Britaninë nëse autoritetet nuk i zvogëlojnë tensionet e shkaktuara nga...

BBC

Tri gratë që duan të shkëpusin pushtetin e një presidenti autoritar

Svetlana Tikhanovskaya më parë do të parapëlqente të qëndronte duke gatuar në shtëpi, sesa të...

"Unë e kam autoritetin"

Presidenti Trump ndalon përdorimin e TikTok-ut në SHBA

Presidenti Donald Trump ka vendosur qe te ndalojë TikTok-un në SHBA. “Sa i përket TikTok-ut,...

La Lettura

Arkan: «Aferat» e tigrave

Kur shpërtheu lufta në ish Jugosllavi – ishte viti 1991 — milicitë e para serbe...

Nga Reuf Bajroviç & Ivana Stradner

SHBA nuk duhet t’a lërë fatin e Ballkanit në dorën e Evropës

* Marrëdhëniet transatlantike, tejet të brishta për pjesën më të madhe të 3 viteve të...