MENU
klinika
Analiza e Project Syndicate

Makthi i Joe Biden në Afganistan

NATO: Duhet të qëndrojmë së bashku...

“Talibanët duhet t’i përmbushin zotimet”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin e organizuar nga SHBA-ja dhe Gjermania...

Hassan Ahud jep intervistën e parë si kryeministër

“Epoka e gjakderdhjes në Afganistan ka përfunduar”

Në një intervistë, kryeministri afgan Mullah Hassan Ahud theksoi se udhëheqësit talebanë kanë një përgjegjësi...

Shtëpia e bardhë: Nëse kjo nuk ndodh...

Të emëruarve nga Trump u kërkohet të japin dorëheqjen

Shtëpia e Bardhë bëri të ditur të mërkurën se u ka kërkuar 18 personave të...

Analiza

Grupet xhihadiste mund ta sulmojnë Perëndimin brenda vitit

Nga Ivor Roberts, The Indipendent Ndërsa rivënia e Afganistanit nën kontrollin e talebanëve është kryesisht një...

Analiza

Si e shpëtoi pandemia e Covid-19 Emmanuel Macron

Nga Jonathan Miller, The Spectator Në fillim të pandemisë, unë parashikova se pandemia e Covid-19 mund...

Analiza

Sa e fuqishme do të ishte një ushtri e përbashkët evropiane?

Nga Paolo Mauri, Il Giornale Epilogu dramatik i luftës në Afganistan rihapi një çarje të vjetër...

Analiza e Project Syndicate

Dështimi i “heshtur” i Perëndimit në Afganistan

Tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani ka tërhequr vëmendjen e botës. Kaosi, shqetësimi dhe...

Analiza

Afganistani nuk do ta bëjë Evropën “mbrojtëse”!

Bashkimi Evropian lulëzon në çdo krizë. Kjo është ajo që liderët evropianë duan të besojnë....

Zgjedhjet e Gjermanisë

Debat në Bundestag: Merkel zgjedh “të preferuarin” e saj

Kancelarja Merkel ka mbështetur edhe një herë fuqishëm CDU/CSU në atë që pritet të jetë...

Apeli i ish-ministrat e Jashtëm të rajonit

Përplasjet në Malin e Zi, po vjen aromë e luftrave të ’90

Zhvillimet e ditëve të fundit në Mal të Zi, të cilat lidhen me shugurimin e...

Analiza

Rënia e Afganistanit, leksioni më i fundit i pamësuar i 11 Shtatorit

Nga Max Hastings, Bloomberg Që nga sulmet e 11 Shtatorit 2001 ka pasur shumë momente të...