MENU
klinika
Deklarata

Erdogan: BE anti-myslimane, do ndërpresim negociatat

Pse po krahasohen dy vendet?

Italia nën hapat e ‘fatit të zi’ të Greqisë…

Italia nuk është si Greqia. Është më mirë dhe më keq. Ekonomia e Italisë është...

Deklarata e ministres franceze

Pse Franca kërkon Brexit pa marrëveshje?

Një Brexit pa marrëveshje do të ishte më mirë për Francën, kështu deklaroi mbrëmë një...

Nga Project Syndicate

Si shpëton Evropa nga populistët ‘alla Trump’?

Nuk është çudi që populistët që luftojnë kundër elitave të korruptuara përfundojnë vetë si elita...

Traktat i vitit 1955

Pse SHBA hoqi dorë nga Traktati i Miqësisë me Iranin?

SHBA do të tërhiqet nga një traktat dhjetëvjeçar me Iranin, i cili u përmend nga...

Flet Mevlüt Çavuşoğlu

Turqia thirrje BE-së: Mos bëni hapa prapa

Duke folur në një konferencë të përbashkët për media me homologun holandez Stef Blok në...

Nga The Economist

Suedia, rreziku i ri për Rusinë…

“Një konflikt i madh europian mund të fillojë me një sulm ndaj Suedisë”, paralajmëroi raporti...

Arsyeja

Ministri i Brendshëm i Francës jep dorëheqjen/ Pse ?

Presidenti francez Emmanuel Macron ka pranuar dorëheqjen e ministrit të tij të Brendshëm, Gerard Collomb,...

Albert Çaçi

Rritja e tensionit në Lindjen e Mesme

Ka një sërë ngjarjesh dy javët e fundit të shtatorit që dëshmojnë se tensioni në...

Deklaratat e presidentit

E ardhmja e pasigurtë e amerikanëve…

Presidenti Donald Trump tha të martën se ai beson se reagimi ndaj akuzave për sulme...

Pasojat për Evropën

Pse po zbehet autoriteti i Merkelit?

Askush nuk pret që Merkel të qëndrojë përsëri në vitin 2021. Autoriteti i saj po...

Nga The Economist

Referendumi i Maqedonisë dështoi?

Referendumi për zgjidhjen e një mosmarrëveshjeje të gjatë midis Greqisë dhe Maqedonisë. është konsideruar si...