MENU
klinika
Nga New York Times

Kaosi, specialiteti i Trump…

Operacioni ushtarak turk

Erdogan: Trump e mbështet operacionin tonë ushtarak në Siri

Turqia mund të fillojë një operacion të ri ushtarak në Siri së shpejti ka thënë...

‘Jelekët e verdhë’

Franca akuzon rusët për nxitjen e protestave

Robotët e automatizuar dhe llogaritë e facebook-ut që shkruajnë kundra Macronit dhe me vend origjine...

Nga The Guardian

Si Salvini përdori Facebook-un për të fituar zgjedhjet…

Matteo Salvini dhe Luigi Di Maio mposhtën rivalët në betejën zgjedhore online… Dominimi i Facebook...

Nga New York Times

Po nëse “jelekverdhët” kërkojnë pushtetin?

Ndërkohë që protestat vazhdojnë në Francë, “jelekverdhët” kanë aptur mbështetje nga një kryebashkiak i ekstremit...

Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Pse Arabia Saudite po e kundërshton Amerikën?

Arabia Saudite ka denoncuar rezolutat e Senatit amerikan për t’i dhënë fund ndihmës ushtarake amerikane...

Nga New York Times

Zgjedhjet amerikane në 2020/ Cili është “çelësi i fitores”?

Është populizmi… Të rinj apo të vjetër? Femër apo mashkull? I bardhë, me ngjyrë apo...

Kundërshton ish-kryeministrin Tony Blair

Brexit/ Theresa May: Nuk do të ketë referendum tjetër

Mbajtja e një referendumi tjetër mbi BE do të “thyejë besimin e popullit britanik”, Theresa...

Profil

Sharl de Gol, shembulli që duhet të ndjekë Makroni

Pothuajse gjysmë shekulli pas vdekjes së tij, Sharl de Gol është kudo në Francë. Emri...

"Më shumë barriera ndaj migrantëve"

Po italianët ç’patën?!

Mijëra protestues në Itali kanë dalë në rrugë për të mbrojtur të drejtat e refugjatëve....

Albert Çaçi

Irlanda e Veriut dhe Brexit

Kryeministrja e Britanisë së Madhe Tereza May mezi  po përballonte Parlamentin për çështjen e Brexit,...

Nga Project Syndicate

A do të ketë paqe mes SHBA-së e Kinës në 2019?

Udhëheqësit e Kinës do të përpiqen të ristabilizojnë lidhjet e ndërsjellta dhe të lehtësojnë tensionet...