MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Pse britanikët e keqkuptuan Brexit?

Nga New York Times

Trump nuk mundi ta bënte Amerikën të mrekullueshme përsëri…

Le të themi të vërtetën: MAGA – Make America Great Again (Bëje Amerikën të Mrekulleshme...

Nga Project Syndicate

Putin “i etur” për lavdinë e dikurshme…

Tregimi që Rusia sulmohet gjithë kohën ka dominuar gjatë propagandës së Kremlinit, me Vladimir Putin...

"Modernizimi i marrëveshjes NAFTA"

Nënshkruhet marrëveshja e re tregtare SHBA-Meksikë-Kanada

BUENOS AIRES – Presidenti Trump dhe homologët e tij meksikan dhe kanadez nënshkruan një marrëveshje...

Amerika në zi

Vdekja e George HW Bush, çfarë shkruajnë Obama e TrumpKa ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare...

Nga New York Times

Takimi Donald Trump-Xi Jinping dhe rreziku për Luftën e Ftohtë 2

Kur Presidenti Trump të ulet me Presidentin Xi Jinping për darkë të shtunën, takimi i...

Një tigër i plagosur rrallë rri i qetë

Në vitin 2009, The Economist shkroi për një pushtet global: Brazilin. Ekonomia e saj, thoshte...

Brexit

Theresa May: Nuk kemi një plan B nëse marrëveshja refuzohet

Kryeministrja britanike Theresa May ka thënë se ajo është e fokusuar në bindjen e anëtarëve...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Lamtumira e Angela Merkelit

Me lajmërimin e daljes në pension të kancelares, Gjermaninë, së bashku me pjesën tjetër të...

Fokusi kriza Rusi-Ukrainë

Samiti i G20/ Çfarë do të diskutohet?

Udhëheqësit botërorë po mblidhen në Argjentinë për samitin e tyre vjetor të G20 mes tensioneve...

Masa disiplinore

BE nuk fal Italinë, ‘kërcasin’ gjobat

Përfaqësuesit e qeverive të Bashkimit Evropian mbështetën të enjten një masë disiplinore kundër Italisë mbi...

Arsyet

Trump anulon takimin me Putin në G20

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka anulluar takimin me kreun e Kremlinit, Vladimir Putin, që ishte...