MENU
klinika
Nga New York Times

SHBA-Iran, armiq të përjetshëm?

Nga The Economist

Një traktat nuk zgjidh ‘ngërçin’ mes Makronit e Merkelit…

“Zotërinj, kurrë mos harroni se për Francën nuk mund të ketë alternativë tjetër përveç miqësisë...

Mbytja e 170 emigrantëve nga Libia

Italia: Franca fajtore për mbytjen e 170 emigrantëve në Mesdhe

Zëvendëskryeministri italian i bën thirrje BE-së të sanksionojë Francën për ‘kolonizimin e saj të vazhdueshëm’...

Profil/ Fredegonda

Kur mbretëresha e frankëve sakrifikonte bijtë e saj për…

Fredegunda (Montdidier, 545 – 597 Paris) ishte mbretëresha e frankëve, gruaja e tretë e Kilperikut,...

The Guardian

Anija e Brexit, tani në ujëra të turbullta…

Ka kaluar një javë që nga rrëzimi i BE-së, por nuk ka asnjë shenjë se...

The Guardian

Nancy Pelosi, e vetmja femër që “i tregon vendin” Trumpit…

Donald Trump është mjeshtri i emërtimit të kundërshtarëve të tij me pseudonime që në njëfarë...

Ursula von der Leyen/ New York Times

Asnjë aleancë nuk mund ta zëvendësojë NATO-n…

Aleanca nuk duhet vetëm për bazat dhe trupat. Duhet për mbrojtjen e rendit botëror. Në...

Nuk heq dorë nga ndërtimi i murit

Propozimet e reja të Trump/ A mund të rihapet qeveria?

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka plane të reja për projektin e murit meksikan për...

Debatet

SHBA, mbyllja e pjesshme e qeverisë sjell konfrontime politike

Mbyllja e pjesshme e qeverisë amerikane ka hyrë në ditën e 28 dhe është e...

Profil/ Ronald Regan

Si një punojës cirku u bë presidenti i Amerikës…

Ronald Regan (Ronald Wilson Reagan) ishte një politikan, anëtar i Partisë Republikane, komentator dhe aktor amerkan,...

Washington Examiner

Turqia, sponsor i terrorizmit?!

Të martën, terroristët islamikë të lidhur me grupin somalez al-Shabaab sulmuan një hotel luksoz në...

Nga New York Times

Referendumi do të jetë “shpëtimi” i Britanisë…

Një demokraci që nuk mund të ndryshojë mendjen e saj nuk është më demokraci… U...