MENU
klinika
Deklarata në Kroaci

Zgjedhjet europiane/ Merkel: Refuzoni nacionalizmin

Profil

Jean-Claude Juncker, gati për ‘lamtumirën’…

Shumë synojnë të zënë vendin e tij, postin e lartë në BE, e ai tani...

Nga The Guardian

Zgjedhjet europiane, një shans që Britania s’duhet ta humbasë

Javën tjetër votuesit në të gjithë Evropën përballen me zgjedhjet më të ngarkuara në parlamentin...

Nga Project Syndicate

A nuk është lodhur ende Trump nga humbjet?

Në dy vitet që kur Presidenti i SHBA Donald Trump braktisi Partneritetin Trans-Paqësor, Japonia dhe...

Nga The Guardian

Edhe ‘marrëveshja e shekullit’ ka dështuar…

Këtu në Jeruzalem, presim publikimin e “marrëveshjes së shekullit” të Donald Trump, e cila pritet...

Zgjedhjet evropiane

Salvini: Zgjedhjet do ta ‘shkundin’ Evropën këtë muaj

Zgjedhjet e Parlamentit Europian të këtij muaji do të ‘shkundin’ kontinentin, duke çuar në zbutjen...

Nga The Economist

SHBA-Kinë, një lloj i ri lufte…

Lufta për tregtinë nuk është gjysma e luftës mes Kinës e Shteteve të Bashkuara të...

Reformimi

Jo më lotari amerikane? Trump nxjerr planin për emigracionin

Presidenti amerikan Donald Trump paraqiti të enjten planin e tij për reformimin e sistemit të...

Nga The Economist

Tsipras, pushime dhe një ‘stuhi’ në rrjetet sociale

Alexis Tsipras po bën fushatë për zgjedhjet e parlamentit Europian më 26 maj, që shihen...

"Nuk duam të merremi me ta"

Salvini: Merkel dhe Macron e kanë shkatërruar Evropën

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini ka reaguar ashpër pasi kancelarja gjermane Angela Merkel pretendoi se nuk...

Bisedimet Konservatorë-Laburistë

Brexit/ Përfundojnë bisedimet pa marrëveshje

Bisedimet midis Laburistëve dhe qeverisë britanike që synojnë përfundimin e “bllokimit” të Brexit kanë përfunduar...

Nga The Guardian

Lufta e Trump kundër abortit tani është ndërkombëtare

Administrata e Trump ka nisur luftën e saj mbi abortin në mbarë botën, duke pakësuar...