MENU
klinika
Tërheqja e trupave amerikane

Macron nuk e mirëpret vendimin e Trump

Emërohet Patrick Shanaham

Trump emëron Sekretarin e ri Amerikan të Mbrojtjes

Presidenti i SHBA-së Donald Trump, ka njoftuar përmes një postimi në rrjetin social Twitter se...

Albert Çaçi

Kurdët përsëri vetëm

Vendimi i Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria ra si një tërmet i...

Profil/ Franklin Ruzvelt

Ruzvelt, presidenti që udhëhoqi Amerikën në ditët më “të zeza”…

Franklin D Ruzvelt (ose FDR) është presidenti më i gjatë në historinë e SHBA-së. 12...

Interesat e Merkelit

Pse Gjermanisë nuk i “leverdis” Brexit pa marrëveshje?

Gjeramania do të vuajë veçanërisht në rast të  Brexit pa marrëveshje, pasi ekonomia e saj...

Bekim apo mallkim?

“Dhurata e Krishtlindjeve” nga Trump për Erdogan…

Shumë njerëz i shohin dy njoftimet e politikës së jashtme të administratës së Trump të...

Nga Project Syndicate

Evropa ka ende nevojë për Makronin…

Tubimet dhe trazirat nëpër Francë gjatë muajit të kaluar përfaqësojnë krizën më të madhe të...

Nga New York Times

Ç’do të bëjë Trump tani që Sekretari i Mbrojtjes iku?

Sekretari i Mbrojtjes ka punuar për të mbrojtur botën nga vendimet e këqija të Presidentit...

Nga Project Syndicate

Gjermani-Francë drejt “divorcit”?

Partneriteti në qendër të integrimit evropian po zbehet atëherë kur forcat euroskeptikepo bashkohen gjithnjë e...

"Gabim që nga fillimi"

Irani: SHBA ka krijuar paqëndrueshmëri në Siri

Ministria e jashtme e Iranit ka thënë se prania ushtarake e SHBA në Siri ka...

Profil/ Uinston Çërçill

“Politika nuk është lojë, është biznes”

Më 8 maj 1945 Uinston Çërçill iu drejtua turmës së ngazëllyer nga një ballkon i...

Nga Project Syndicate

Është koha që Evropa të vendosë…

Pas zhytjes në disa kriza të thella gjatë dekadës së fundit, BE tani po ballafaqohet...