MENU
klinika
Një marrëveshje për rregullat e reja

Gazsjellësi rus Nord Stream 2/ Pse BE po e ngadalëson projektin?

"Të nisë dialogu"

Rusia do të ndihmojë Venezuelën, kërkon që SHBA të mos ndërhyjë

Rusia tha të martën se ishte e gatshme të lehtësonte fillimin e dialogut midis qeverisë...

Rouhani sfidon ShBA-të

“Nuk marrim lejë për programin tonë bërthamor”

Presidenti iranian Hassan Rouhani tha të hënën se Irani ishte i vendosur të zgjeronte programin...

Kriza në Venezuelë

Maduro: Trump është ekstremist, SHBA fajtore për krizën

Presidenti i Venezuelës, Nicolás Maduro, e ka quajtur qeverinë e Donald Trump një “bandë ekstremistësh”...

Washington Post

Një tjetër kandidate femër, një tjetër “makth” për Trumpin

Senatorja Amy Klobuchar shpalli kandidaturën për presidente javën e kaluar, dhe që atëherë kanë nisur...

Project Syndicate

Merkel dhe Makron duhet të ndryshojnë rregullat e lojës…

Pas disa vitesh, Franca dhe Gjermania më në fund kanë rinovuar partneritetin e tyre të...

George Soros/ Project Syndicate

Evropë, të lutem zgjohu!

Hapi i parë për të mbrojtur Evropën nga armiqtë e tij, si brenda ashtu edhe...

A do ta mbështesë Trump?

Qeveria amerikane nuk do të mbyllet, arrihet marrëveshja

Demokratët dhe republikanët kanë arritur në parim një marrëveshje mbi sigurinë e kufirit për të...

Albert Çaçi

Ostpolitika e Merkel

Në fakt nuk kanë qenë të pakët ata që mendonin se tani që Merkel dha...

Deklarata e pasardhëses së Merkelit

Evropa duhet të përshtatet, ose nuk do të mbijetojë…

Evropa duhet të ndryshojë për të përparuar në një “garë sistemesh” me Kinën dhe Shtetet...

Nga Venezuela deri në Kinë

Turqia ‘e etur’ për ndikim e pushtet…

Turqia ishte një nga vendet e para që mbështeti Nicolas Maduron e Venezuelës, pasi SHBA...

Nga New York Times

Në garën e re të armëve të gjithë do të jenë humbës…

Para frikës se mund të rrëzohesh nga një avion, ose përpara kërcënimit të katastrofës globale...