MENU
klinika
Deklarata e kandidates Warren

“Trump mund të jetë në burg në 2020”

Koha po mbaron

Amerika në ‘ankth’/ Qeveria mund të mbyllet përsëri?

Bisedimet midis republikanëve të Kongresit dhe demokratëve që kanë për qëllim shmangien e një mbylljeje...

Bisedimet në Spanjë

‘Katalonia’ ngrihet në protesta masive kundër planit të qeverisë

Mijëra protestues janë mbledhur në Madrid të dielën në shenjë qëndresë kundër planit të Qeverisë...

Nga New York Times

Pse Trump dhe Kim Jong-un zgjodhën Vietnamin?

Presidenti Trump dhe Kim Jong-un, kreu i Koresë së Veriut, do të takohen më vonë...

Profil/ Katerina e Madhe e Rusisë

Ndërroi fe për tu bërë perandoreshë…

Katerina II, e njohur edhe si Katerina e Madhe ishte perandoresha e Rusisë nga viti...

A do të shpëtojë Britania?

Nëntë rrathët e ferrit të Brexit

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, pohoi këtë javë se kishte një “vend të...

" Po i torturojnë myslimanët"

Kampe internimi në Kinë/ Turqia: Turp për njerëzimin

Turqia i ka bërë thirrje Kinës të mbyllë kampet e saj të internimit, pas vdekjes...

Provinca në Sirinë lindore

ISIS nuk është mposhtur/ Luftë në ‘kështjellën’ e fundit

Ndryshe nga çfarë deklaroi Trump disa ditë më parë, ISIS nuk qenka mposhtur ende. Luftëtarët...

Kriza në Venezuelë

Maduro ‘vdes’ popullin e tij për bukë, por ndihmon Kubën

Një anije ushtarake venezuelase ka mbërritur në Havana për të shpërndarë 100 tonë ndihma humanitare...

Po shkatërrojnë ekuilibrin e kontinentit

Konfliktet Francë-Itali dhe rreziqet për Evropën

Po ta përshkruani këtë konflikt aktual si krizën më të keqe mes Francës dhe Italisë...

Teodor Ruzvelt dhe historia e arushit Tedi

Refuzoi të vriste një ari dhe një arush lodër mori emrin e tij…

A e dini se pse pikërisht arushi i pellushit quhet Tedi? Nuk është thjesht rastësi, por një...

Mund të mbarojë procesi për 6 muaj?

Si Rusia mund të pengojë Maqedoninë në NATO

Maqedonia e sapopagëzuar, po nxit  vendet aleate që të ratifikojnë protokollin e pranimit të Maqedonisë...