MENU
klinika
The Guardian

SHBA e shkatërroi Afganistanin, dhe tani po e braktis atë…

Një kompromis franko-gjerman

BE ‘pengesë’ për gazsjellësin rus/ Rregulla më të ashpra

Ambasadorët e BE kanë rënë dakord të ashpërsojnë rregulloret mbi një gazsjellës të diskutueshëm nga...

Maduro bllokon ushqimet

Venezuela i thotë ‘Jo’ ndihmave: S’jemi lypës!

Kamionët e parë me ndihma humanitare kanë mbërritur në kufirin e Venezuelës me Kolumbinë, por...

Arsyet e "luftës politike"

5 çështje që u bënë “mollë sherri” mes Francës e Italisë

Ministria e Jashtme franceze njoftoi këtë të enjte se ka tërhequr ambasadorin e saj në...

Albert Çaçi

Berlini braktis F-35

Një  vendim i ditëve të fundit i qeverisë gjermane mund të ketë konseguenca jo të vogla, politike,...

Nga Bloomberg

Pse Trump s’ka nevojë për Maqedoninë e Veriut në NATO?

Një vend i vogël me një buxhet të dobët të mbrojtjes që bashkohet me aleancën...

Merkel vazhdon të mbrojë projektin

Gazsjellësi Nord Stream 2, tani edhe Franca kundër Gjermanisë

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përsëri projektin ndërkombëtar Nord Stream 2, duke thënë se...

Detaje të reja nga vrasja e gazetarit

“Princi saudit planifikoi ta vriste Khashoggin një vit më parë”

Princi i Arabisë Saudite i tha një ndihmësi të lartë se do të përdorte plumbat...

Si nisi sherri?

Lufta politike/ Franca tërheq ambasadorin nga Roma

Ministria e Jashtme franceze njoftoi këtë të enjte se ka tërhequr ambasadorin e saj në...

Nga Project Syndicate

Pas Brexit, Britania do të ketë nevojë për Japoninë…

Në një kohë kur populizmi dhe autoritarizmi në mbarë botën rriten dita-ditës, Japonia qëndron ende...

The Hill

Problemet e Amerikës nuk i zgjidhin fjalët…

Me fjalimin e fundit nga Presidenti Trump, pamë se ndarjet tona politike nuk kanë gjasa...

The Guardian

Pse të pasurit mbështesin Trumpin dhe May?

Nacionalizmi është shitur si ‘një luftë për njerëzit e vegjël, njerëzit e thjeshtë’, por Brooke...