MENU
klinika
Nga New York Times

Melodrama e Brexit, historia më e mërzitshme në botë…

Vendimi i Gjykatës

Trump nuk harron! Nis ‘shfarosja’ e Obama Care

Një gjykatës federal nga Teksasi ka vendosur të shpallë si antikushtetues një pjesë të konsiderueshme...

Erdogan paralajmëron SHBA-në

Turqia do të ndërhyjë prapë në Siri

Forcat turke do të hyjnë në qytetin sirian Manbij nëse Shtetet e Bashkuara nuk i...

Nga Reuters

Irani mund ta “shkatërrojë” Evropën…

Ali Akbar Salehi, shefi bërthamor i Iranit dhe ish-ministri i jashtëm, ka paralajmëruar se iranianët...

Nga New York Times

Khashoggi nuk është viktima e vetme e Arabisë Saudite…

Vrasja e Jamal Khashoggi e ka përqëndruar vëmendjen e gjithë botës në abuzimet e të...

Theresa May në Bruksel

Brexit/ BE: Qartësim i marrëveshjes, jo rinegociim

Theresa Maj i është thënë të kthehet në parlament dhe të gjejë një mënyrë për...

Nga Project Syndicate

Europa më e rrëmujshme se kurrë…

E ardhmja e demokracisë, prosperitetit dhe paqes në Evropë është bërë e paqartë. Dhe me...

Hodeida, "litari i shpëtimit"

Jemeni drejt paqes/ Armëpushim në portin kryesor

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara njoftoi të enjten se palët ndërluftuese të Jemenit...

Nga Project Syndicate

Revolucioni që ka nevojë Evropa…

Protestat e “Jelekverdhëve” në Francë janë krahasuar me revoltën historike të majit të vitit 1968....

Norbert Röttgen/ The Guardian

BE duhet të bashkohet kundër Rusisë!

Të gjitha masat duhet të merren parasysh kur Europa të përpiqet të zgjidhë krizën në...

Nga New York Times

A e ka marrë Makron mesazhin e “jelekverdhëve”?

Udhëheqësi i ri arrogant i Francës ka dëgjuar zemërimin e qytetarëve të tij dhe ka...

Nga The Economist

Theresa May i ka ditët të numëruara…

Kryeministrja britanike i mbijetoi votëbesimit në partinë e saj, por shanset për të fituar votimin...