MENU
klinika
Protestat në Francë

Një si Makron…/ 10 miliardë euro buxhetit të Francës

Nga New York Times

Pse koreano-jugorët po presin me padurim Kim Jong-un?

Koreja e Jugut po mban frymën për atë që presidenti i saj, Moon Jae-in, ka...

"Italia 'JO' shembullit të Francës"

Salvini: Makron është i vetmi fajtor për protestat në Francë

Zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini, ka thënë se Presidenti Emmanuel Macron ishte përgjegjës për protestat...

Ç'të presim nga Annegret Kramp-Karrenbauer?

Pasardhësja e Merkelit mund ta shpëtojë Evropën…

Ja pra, Annegret Kramp-Karrenbauer, AKK, siç e quajnë mbështetësit e saj, është udhëheqësja e re...

Nga New York Times

Donald Trump, “arkitekt krimesh”…

Askush nuk është mbi ligjin në Amerikë. Është shumë e mundur që presidenti i Shteteve...

Gjykata Evropiane e Drejtësisë

Brexit/ ‘Britania mund ta anullojë vendimin’

Gjykata Evropiane e Drejtësisë(GJED) ka vendosur se Britania e Madhe mund ta anulojë Brexitin pa...

Deklarata

Zjarr në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Një pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë...

Nga The Economist

Si të shpëtojë Makron nga gjithë kjo “mesele”?

Vitin e kaluar Emmanuel Macron erdhi në pushtet me ide për të reformuar Francën. Këtë...

Do të kundërshtojë politikat e Merkelit?

Pasardhësja e Merkelit do të ndryshojë politikën e migracionit

Udhëheqësja e re e Bashkimit Kristian Demokratë të Gjermanisë (CDU) foli të dielën për planet...

Shqetësimet e Ministrit të Financave

‘Jelekverdhët’, katastrofë ekonomike për Francën

Protestat e “jelekverdhëve” kanë qenë “një katastrofë” për ekonominë franceze, thotë ministri i financave. Franca...

Disa arsye

Pse Perëndimi duhet ta ketë frikë Rusinë?

Histori e ndryshme, armë të ndryshme… Ushtria ruse ka evoluar në mënyra krejtësisht të ndryshme...

Nga New York Times

John Kelly, shefi i stafit që “braktisi” Trumpin…

Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë John Kelly do të largohet nga fundi i...