MENU
klinika
Joschka Fischer/ Project Syndicate

Cila fuqi do e fitojë shekullin e njëzet e një?

Rezultatet e sondazheve

2 në 5 rusë nuk duan që Putin të rizgjidhet si president

Së paku dy nga pesë rusë nuk do të dëshironin që Presidenti Vladimir Putin të...

Përgatitjet për Brexit

Boris Johnson nuk duhet nënvlerësuar

Negociatori kryesor i kryeministrit Brexit u ka kërkuar homologëve të tij të BE që të...

Keqkuptimet e Kinës

Njerëzit në Hong-Kong nuk po kërkojnë reforma ekonomike

Pas një fundjave tjetër të përplasjeve të dhunshme midis protestuesve dhe policisë në Hong-Kong, të...

Project Syndicate

Si populistët e humbën ‘lojën e froneve’ në BE…

Pas zgjedhjeve europiane është krijuar ideja se populistët e Evropës Qendrore dhe Lindore e ndihmuan...

Pushteti në rritje i zv.presidentit

Mike Pence, njeriu që ndikon më shumë tek Trump?

Në një administratë të mbizotëruar nga personaliteti polarizues i Donald Trump, Mike Pence është bërë...

New York Times

Në mendjen e Trump, SHBA është ende në 1989

Le t’i themi gjërat e dukshme. Po, Donald Trump është një racist i ndyrë. Ajo...

The Economist

Pse është e vështirë të parashikohen pasojat e Brexit?

Një pjesë nga Ekonomistët për Tregtinë e Lirë (eft), një grup pro-Brexit, nuk besojnë se...

Nuk e përjashton mundësinë

Pompeo mund të kandidojë për president?

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo është i hapur për të kandiduar për president pasi shefi...

The Hill

Si Donald Trump e përçau Amerikën…

Pse Donald Trump ndryshon nga të gjithë presidentët e tjerë? Sepse me qëllim e ndan...

The Guardian

Putin, i pamëshirshëm me ‘armiqtë’

Trazirat po e trondisin Moskën. Por a do të jetë ky fundi i një natyre...

Fushata për Brexit

120 milionë dollarë për fushatën e Johnson

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, u tha udhëheqësve të Bashkimit Evropian se ai...