MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Si Franca e Gjermania po forcojnë pa dashur Rusinë dhe Kinën…

Nga The Guardian

Si e mposhtën Salvinin, të rinjtë karizmatikë

        Pas suksesit në disa zgjedhje rajonale, përfshirë Umbrian, partia e Lidhjes...

Nga Project Syndicate

Për koronavirusin, fajin e ka qeveria kineze!

Koronavirusi i ri që filloi në qytetin kinez Wuhan ka infektuar tashmë mbi 4,000 njerëz,...

Nga The Guardian

Italianët i kishin humbur shpresat, derisa…

Partia Demokratike e Italisë (PD) u lehtësuan shumë të dielën në mbrëmje ndërsa kandidati i...

"Romanca" me kryeministrin britanik

Dikur “shpëtimtari i Evropës”, sot një dështak…

Dy vjet e gjysmë më parë, Emmanuel Macron, presidenti i sapozgjedhur i Francës, shihej si...

Përjetë në pushtet

Putin është një shembull për Erdoganin!

Analistët dhe studiuesit shpesh e krahasojnë Turqinë nën Presidentin Rexhep Tajip Erdogan me Rusinë e...

Deklarata e negociatorit kryesor të BE për Brexit

“Nuk do të heqim kurrë dorë”, BE paralajmëron Britaninë!

Disa politikanë britanikë kanë sugjeruar se Brukseli mund të jetë fleksibël në rregullat e tij...

Nga The Guardian

Me lëvizjen e fundit, Trump po i huton të gjithë!

Donald Trump do të zbulojë “planin e tij të paqes” të Lindjes së Mesme së...

Nga The Guardian

47 vjet në BE, Britania bëhet gati për “divorcin”…

Kur të vijë mesnata në Bruksel të premten, 47 vjetët e Britanisë në klubin evropian...

Paradoksi i politikës gjermane

Erdogan s’mund të jetë miku i Merkelit!

Sot është 75-vjetori i çlirimit të kampit nazist të vdekjes Aushvic nga Ushtria e Kuqe...

Editoriali i The Guardian

Të kujtojmë Holokaustin është më e nevojshme se kurrë!

4 vjet pas çlirimit të kampit më të madh të shfarosjes naziste, më 27 janar...

Nga The New York Times

SHBA nuk duhet ta lërë Ukrainën në ‘kthetrat’ e Rusisë!

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, po përgatitet të takohet me Presidentin Volodymyr Zelensky të Ukrainës...