MENU
klinika
Analiza në DW

Pse nuk mund të ketë rend të ri botëror pas Afganistanit

"Huxit"

Pas Britanisë, radhën për tu larguar nga BE e ka Hungaria!

Magyar Nemzet, një gazetë pranë qeverisë hungareze të Victor Orban, “ndezi” diskutimin me një artikull...

Analiza

Evropa frikësohet për Ballkanin e vendet baltike!

Pse evropianët janë kaq të mërzitur për Joe Biden? Pas tërheqjes simbolike të Shteteve të...

Editoriali i The Guardian

Gjermania po fle në timonin e Evropës!

Tanket Panzer dhe divizionet e Wehrmacht dikur simbolizuan ambiciet gjermane për të dominuar Evropën. Tetëdhjetë...

Ja cilat fluturime do të lejohen!

Lajm i mirë nga Afganistani, rihapet aeroporti i Kabulit

Ekipi teknik i Katarit ka ndihmuar të rimëkëmb aeroportin e Kabulit për fluturime brenda vendit,...

Analiza e Henry Kissinger

Pse dështoi Amerika në Afganistan?

Rimarrja e Afganistanit nga telebanët, e përqendron shqetësimin e menjëhershëm tek evakuimi i dhjetëra mijëra...

Skenari që parashikohet

Si funksionon valixhja bërthamore e Presidentit Amerikan?

Me kërcënimet e ardhshme që vijnë nga ndryshimi i klimës, koronavirusi, luftërat e gjata dhe...

Ofertat

Zgjerimi i BE në programet zgjedhore të partive gjermane

Thuajse të gjitha partitë e mbështesin zgjerimin e BE me anëtarë të rinj. Por programet...

Raportet

Izraeli dhe Jordania diskutojnë çështjet strategjike

Presidenti i Izraelit, Isaac Herzog, është takuar me mbretin Abdullah të Jordanisë në Aman gjatë...

Reagimi i Presidentit italian

“BE -së i duhet një politikë e përbashkët e jashtme dhe e sigurisë”

Për presidentin e Republikës italian, Sergio Matarella, BE -ja ka reaguar në kohë ndaj pandemisë...

Vizioni që “shkroi” në vitin 1945

Si erdhi në pushtet themeluesi i dinastisë Kim në Korenë e Veriut

Prof Kim Hyung-suk është 102-vjeç sot dhe vjen nga i njëjti fshat me ‘Udhëheqësin e...

Po zgjeron murin kufitar tre metra të lartë me Iranin

Turqia përforcon kufirin për të penguar refugjatët afganë

Turqia po përforcon barrierat e sigurisë kufitare me Iranin, kryesisht për të penguar mundësinë e...