MENU
klinika
Nga Washington Post

Një aleancë Kinë-Rusi dhe një ‘dhimbje koke’ për SHBA

The Guardian

Britania, ‘shkaktare’ e luftës në Jemen?

Mbështetja nga Mbretëria e Bashkuar ka mundësuar fatkeqësinë më të keqe humanitare në botë… Dokumentari...

Nga Washington Post

Problemi më i madh i NATO-s mbetet Trumpi

Ndërsa NATO shënon 70-vjetorin e saj këtë javë, kjo aleancë unike, shpesh e ngathët, po...

Nga New York Times

Trump “ndëshkuesi”

Për ditë të tëra, presidenti ka paralajmëruar mbylljen e kufirit të Shteteve të Bashkuara dhe...

Ankesat e partisë së Erdoganit

Turqi/ Në 8 zona të Stambollit do të rinumërohen votat

Këshilli i Lartë i Zgjedhjeve i Turqisë (YSK) do të rinumërojë votat lokale zgjedhore në...

Në Turqi ankimohen zgjedhjet

Partia e Erdoganit nuk pranon rezultatin në Stamboll

Partia në pushtet e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan ka vendosur ta sfidojë rezultatin tejet...

Nga Foreign Policy

Italia duhet të mësojë nga Pakistani

Roma sapo ka nënshkruar për t’u bërë pjesë e projektit “Rruga e Mëndafshtë” të Kinës....

Nga The Guardian

Problemi i Theresa May: Vendos partinë para kombit

Është turp kombëtar që “lufta civile” në Partinë Konservatore çoi në largimin e Mbretërisë së...

Project Syndicate

Nacionalizmi po lulëzon përsëri…

Që nga referendumi i Brexit i Mbretërisë së Bashkuar dhe zgjedhja e Presidentit të SHBA...

"Shpërblim" për heshtjen

Arabia Saudite shtëpi dhe para për fëmijët e Khashoggit

Fëmijët e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi kanë marrë shtëpi multimilion dollarëshe dhe po...

Po tani?

Brexit/ Parlamenti refuzon 4 propozime

Deputetët britanikë përsëri nuk kanë arritur të bien dakord mbi propozimet për hapat e ardhshëm...

Nga Project Syndicate

Evropa dhe imperializmi i ri…

Për dekada të tëra, Europa ka shërbyer si kujdestare e rendit liberal të pasluftës, duke...