Menu
Pas Spanjës e Greqisë...

As Italianët nuk mundën t’i ”shpëtonin” znj. Merkel…

Ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së

Sukseset dhe dështimet e nobelistit Kofi Annan…!

Kofi Annan ndërtoi një reputacion si diplomat shumë i besuar në botë, por skandali “Naftë...

Shuhet në moshën 80-vjeçare

Ndërron jetë Kofi Annan, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së

Ish sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, dhe...

Të dy kundër BE...

Kryeministri hungarez, së shpejti një “aleat” i Trump

Qeveria e kryeministrit hungarez Viktor Orban është një “aleat ” i administratës së Trump, i...

Nga New York Times

Mendoni se Kushtetuta do të na shpëtojë? Mendohuni përsëri…

Shndërrimi i demokracisë ishte qëllimi i qartë i hartuesve. Le të shqyrtojmë disa fakte: Donald...

“Kancelari i hekurt”

Oto von Bismark, arkitekti i bashkimit të Gjermanisë

Oto von Bismark lindi më 1 Prill, 1815. Ai ishte një burrë shteti konservator prusian që dominoi politikën...

Interesat e fshehura të Kinës…

Pse po shqetësohet BE nga investimet e Kinës në Ballkan?

BE po shqetësohet për rolin e Kinës në Ballkanin Perëndimor, duke paralajmëruar se Pekini mund...

Takimi, Merkel - Markoviç

“Nuk ka ndryshim kufijsh në Ballkan”

“Nuk ka ndryshim të kufijve në Ballkan”, kështu thuhet në njoftimin e qeverisë së Malit...

Mesazhi i ambasadorit amerikan, Delawie

Kufijtë në Kosovë, reagon SHBA

Ambasadori amerikan, Greg Delawie, ka dhënë një mesazh për Dialogun mes Kosovës dhe Serbisë duke...

Kalimi i klandestinëve

Mali i Zi ushtri në kufi me Shqipërinë

Ministria e Mbrojtjes së Malit të Zi ka bërë të ditur se prej të enjtes...

Dossier/ Pjesa e tretë

Çfarë qëndrimi mbajnë ndërkombëtarët në këtë konflikt?

Nëse Marrëveshja Detare midis Shqipërisë dhe Greqisë, e firmosur nga dy qeveritë në Tiranë më...

Dossier/ Pjesa e dytë

Çështja çame, ende “mollë sherri” mes Greqisë e Shqipërisë

Çështja çame edhe sot mbetet një nga pikat kyçe në marrëdhënien me Greqinë. Por ku...