MENU
klinika
"Trump-Erdogan miq, Turqi-SHBA jo"

Turqia nuk meriton të jetë anëtare në NATO

A do ta mbështesin më republikanët?

Nga ky hetim varet fati i presidentit amerikan!

Deklaratat e reja dramatike në ditën e parë të seancave dëgjimore lidhur me hetimin e...

Nga The Washington Post

Çfarë e mban ende ‘ndezur’ konfliktin Rusi-Ukrainë?

Diplomati i lartë i Amerikës në Ukrainë, William B. Taylor Jr., e përshkroi Rusinë të...

Nga Project Syndicate

“Kina moderne socialiste” do të mbetet thjesht ëndërr…

Megjithëse përshkallëzimi i shpejtë i dhunës në Hong-Kong duket mjaft i tmerrshëm, gjërat mund të...

Pas përplasjeve në distancë

“Jam fans i madh i Erdoganit”, befason Trump

Presidenti amerikan Donald Trump ka lavdëruar presidentin turk Recep Tayyip Erdogan gjatë një vizite të...

Për Greqinë është vonë...

Evropa duhet të mbrohet nga “kuajt trojanë” të Kinës!

Presidenti i Kinës Xi Jinping sapo bëri një vizitë tre-ditore në Greqi, ku Pekini ka...

Paralajmërimet e Mike Pompeo

Marrëdhëniet Greqi-Kinë, ‘dhimbje koke’ edhe për SHBA-në

Marrëdhënia e Greqisë me Kinën nuk i ka shpëtuar vëmendjes së Uashingtonit. Gjatë vizitës së...

Investimet e Kinës në Greqi

Si një port grek u bë “koka e dragoit kinez”…

Presidenti kinez Xi Jinping, në kryeqytetin e Greqisë tha se vendi i tij dëshiron të...

Frika e evropianëve

Pse shqetësohet Evropa nga ‘flirtimi’ i Kinës me Greqinë?

Bashkëpunimi grek me Pekinin, ka shkaktuar shumë dyshime në kryeqytetet perëndimore. Frika u shtua kur...

Taktikat e Xi Jinping

Si presidenti kinez po i “josh” grekët?

Presidenti kinez Xi Jinping kaloi vetëm tre ditë në Greqi këtë javë, dhe në një...

Ja çfarë planesh ka Kina

Pireu do të jetë porti më i madh në Evropë!

Gjigandi i anijeve kinez Cosco është gati të fillojë një dialog me qeverinë greke për...

Arsyet

Ja përse Kina po investon kaq shumë në Greqi

Investimet e reja kineze në Greqi që arrijnë në miliarda euro janë njoftuar gjatë një...