MENU
klinika
The Economist

Britania dhe BE do të jenë edhe më të afërta pas Brexit

Tensionet Rusi-Perëndim

Gorbaçov: Bota është në “rrezik kolosal”

Ish-udhëheqësi sovjetik, Mikhail Gorbachev, paralajmëroi se mosmarrëveshjet aktuale midis Rusisë dhe Perëndimit e çojnë botën...

Profil/ Walter Ulbricht

Dikur, ky njeri urdhëroi të ndërtohej Muri i Berlinit…

Në fillim të gushtit të vitit 1961 në Moskë u takuan udhëheqësit e atëhershëm të...

Deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm

Asnjë vend tjetër i NATO-s nuk ka vuajtur më shumë se Turqia…

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se asnjë vend tjetër i NATO-s...

Nga The Guardian

Britanisë nuk ia ka fajin Evropa…

Në zgjedhjet e vitit 1974, të thirrura nga kryeministri Edward Heath, lideri i opozitës Wilson...

Nga Deutsche Welle

Muri i Berlinit ekziston akoma!

“Bashkohet çfarë është për t’u bashkuar”, tha dikur ish-kancelari, Willy Brandt kur ra Muri. Por...

Ky është momenti që të vendosë

Çfarë kërkon Rusia nga Ballkani?

Bashkimi Evropian po kalon një krizë serioze të brendshme lidhur me perspektivat e zgjerimit, me...

Gjenerali turk ngre alarmin

“Lufta e Tretë Botërore është afër, ja kush po e shkakton”

“Lufta e Tretë Botërore është afër”, tha gjenerali turk në pension Osman Pamukoglu. Në librin...

Sondazhi për hetimin

2/3 e amerikanëve duan që Trump të largohet?!

Sipas një sondazhi pjesa më e madhe e amerikanëve janë pro hetimit që mund të...

Planet e parealizuara të presidentit turk

Me pushtimin e Sirisë, gjërat nuk shkuan siç priste Erdogan

Ofensiva ushtarake e Turqisë në Siri, siguroi disa përfitime për Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, por...

Fitoret e presidentit rus

Pas ‘dhuratave’ të Trumpit, asgjë nuk e ndal Putinin

Vetëm në pak javë, presidenti rus: zëvendësoi SHBA-në si ndërmjetësin kryesor të energjisë në Siri,...

The Economist

Boris Johnson është jo me dy, por me katër fytyra!

Boris Johnson erdhi në Downing Street në korrik, i zgjedhur nga një elektorat prej vetëm...