MENU
klinika
Nga Deutsche Welle

Turqi-Gjermani, diplomacia e tërheqjes së litarit

Profil/ Hillary Clinton

E refuzoi NASA dhe përfundoi në politikë…

Hillary Clinton, e lindur më 26 tetor 1947 është ish-sekretare e Shteteve të Bashkuara, senatore...

Nga The Washington Post

Franca po e shtyn BE-në drejt një katastrofe

Ka pak dyshime se Brexit është një katastrofë strategjike për Bashkimin Evropian. Por shumë pak...

Rreziku nga Shteti Islamik

Evropa tani ka në dorë një “bombë të rrezikshme me sahat”

Si një film i keq ku tashmë e kemi parë përfundimin, historia tani rrezikon të...

Projekti për rajonin

Putin e ka një strategji gati edhe për Ballkanin

Këshilli i Marrëdhënieve Ndërkombëtare të Rusisë (RIAC) ka zhvilluar një projekt të veçantë të quajtur...

Nga The Economist

Edhe largohet nga BE, edhe ‘përqafon’ stilin evropian!

Para referendumit në 2016 flamujt e Bashkimit Evropian ishin po aq të rrallë sa shqiponjat...

Disa këshilla nga eksperti rumun

“Duhet të afroheni me Francën pas Jo-së nga BE”

Një komportim inteligjent, këtë i këshillon Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, eksperti rumun Radu Magdin...

Propozimet e refuzuara të presidentit francez

A ia imponon dot Evropës Macroni përfytyrimet e tij?

Në prag të samitit të fundit të BE, Parlamenti Evropian rrëzoi kandidaten e Emmanuel Macronit...

"Mosbindja" e NATO-s

Jo gjithçka bëhet siç kërkon Amerika!

Sekretari i Mbrojtjes Mark T. Esper ndodhet në Bruksel këtë javë për një takim të...

Nga The Economist

Si ta përballojë Perëndimi udhëheqësin e ri të botës?

Kur Vladimir Putin mbërriti në Brisbane për takimin e G20 pesë vjet më parë, ai...

Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Macron po e shtyn Ballkanin drejt Rusisë!

Vendimi i Emanuel Macron, për të vënë veton ndaj planeve për zgjerimin e mëtejshëm të...

Editorial i New York Times

Amerika, është ende më ‘e forta’, por jo më e respektuara…

Në njoftimin e një armëpushimi “të përhershëm” përgjatë kufirit turko-sirian të mërkurën, Presidenti Trump deklaroi...