MENU
klinika
Nga The Guardian

Theresa May, tre herë e pafat…

Putin vizitë në Krime

5 vjet nga aneksimi i Krimesë/ Festë në Rusi, lot në Ukrainë

Rusia sot shënon përvjetorin e pestë të aneksimit të Krimesë nga Ukraina, një veprim që...

Pranojnë gabimet

Qeveria franceze: Nuk e menaxhuam siç duhet protestën

Parisi filloi pastrimin e sheshit Champs Elysees të dielën pasi plaçkitësit plaçkitën dyqane luksoze dhe...

Profil/ Elizabeth Warren

Dikur kamariere, sot kandidate për presidente…

Emri i saj është lakuar kohët  e fundit në mediat amerikane dhe kudo nëpër botë,...

Nga The Economist

Në garë për të zënë vendin e Theresa May…

E marta ishte dita më poshtëruese për kryeministren britanike. Zëri i Theresa May mezi dëgjohej....

Marrëveshje me Italinë?

Vizitat e Xi Jinping në Evropë, ‘ankth’ për evropianët

Presidenti kinez Xi Jinping do të vizitojë Italinë dhe Francën javën e ardhshme në një...

Aneksimi i Krimesë, shembulli konkret

Putin, ‘Mjeshtri i manipulimit’…

Revolucioni i Ukrainës kishte potencialin të përgatiste “varrin politik” të Putinit, por ai arriti ta...

"Po provon të gjitha mënyrat"

Venezuelë/ Guaido nis një tur për të rrëzuar Maduron

 Udhëheqësi i opozitës dhe kreu i Asamblesë kombëtare, Juan Guaido, tha të shtunën se po...

Profil

Bill Clinton, njeriu që shpëtoi kosovarët nga gjenocidi

Bill Klinton është presidenti amerikan më i dashur i shqiptarëve për ndikimin e tij në...

Nga Washinton Post

Vetëm një gazsjellës e bën bashkë Merkelin me Putinin

Një gazsjellës nga Rusia në Gjermani, tubacioni i Rrjedhës së Veriut është një dëshmi e...

Nga Deutche Welle

Sfidat e vërteta për Francën nisin tani…

Iniciativa e Emmanuel Macron për mijëra mbledhje bëri që sondazhet e opinionit të favorizonin përsëri...

Nga Project Syndicate

Luftërat tregtare të Trump, një absurditet i rrezikshëm

Politikat tregtare të Presidentit amerikan Donald Trump jo vetëm që kërkojnë të përmirësojnë ekuilibrin e...