MENU
klinika
Marrëveshje me Italinë?

Vizitat e Xi Jinping në Evropë, ‘ankth’ për evropianët

Aneksimi i Krimesë, shembulli konkret

Putin, ‘Mjeshtri i manipulimit’…

Revolucioni i Ukrainës kishte potencialin të përgatiste “varrin politik” të Putinit, por ai arriti ta...

"Po provon të gjitha mënyrat"

Venezuelë/ Guaido nis një tur për të rrëzuar Maduron

 Udhëheqësi i opozitës dhe kreu i Asamblesë kombëtare, Juan Guaido, tha të shtunën se po...

Profil

Bill Clinton, njeriu që shpëtoi kosovarët nga gjenocidi

Bill Klinton është presidenti amerikan më i dashur i shqiptarëve për ndikimin e tij në...

Nga Washinton Post

Vetëm një gazsjellës e bën bashkë Merkelin me Putinin

Një gazsjellës nga Rusia në Gjermani, tubacioni i Rrjedhës së Veriut është një dëshmi e...

Nga Deutche Welle

Sfidat e vërteta për Francën nisin tani…

Iniciativa e Emmanuel Macron për mijëra mbledhje bëri që sondazhet e opinionit të favorizonin përsëri...

Nga Project Syndicate

Luftërat tregtare të Trump, një absurditet i rrezikshëm

Politikat tregtare të Presidentit amerikan Donald Trump jo vetëm që kërkojnë të përmirësojnë ekuilibrin e...

Deklarata e Ministrisë së Jashtme

Sanksione nga BE/ Rusia: Do të kundërpërgjigjemi

Rusia do t’i përgjigjet sanksioneve të reja të Bashkimit Evropian, tha të shtunën ministria e...

Cila është "shënjestra" e radhës?

Putin nuk do të ‘ngatërrohet’ më me NATO-n

Së pari ai synonte Gjeorgjinë, pastaj Ukrainën. Synimi i ardhshëm i Vladimir Putinit ka të...

Nga New York Times

Masakra e Zelandës së Re dhe një epokë e re terrorizmi

Të premten, një 28-vjeçar u ngrit, e mbushi makinën me armë,  shkoi në një xhami...

Washington Post

Pas Brexit, Britania s’do të jetë më një superfuqi…

Një nga pikat e forta të demokracisë është se politikat e këqija shpesh ndryshohen. Kjo...

Nga New York Times

“Jelekverdhët” e Francës, përjashtim rregulli…

Askund tjetër, një segment i madh i popullsisë nuk është  kthyer në një lëvizje shoqërore...