MENU
klinika
Deklarata e zv. ministres së jashtme

Koreja e Veriut: SHBA refuzoi “një mundësi të artë”

Sulmet terroriste të 28-vjeçarit

I vrau teksa luteshin në xhami/ 49 të vdekur në Zelandën e re

Dyzet e nëntë vetë janë vrarë dhe së paku 20 janë plagosur në Zelandën e...

Demokrati

Beto O’Rourke nis rrugëtimin për President i SHBA

Ish-kongresmeni i Teksasit, Beto O’Rourke deklaroi publikisht se do të kërkojë emërimin demokrat për kandidat...

Edhe me Indinë luftë tregtare?

India, “shënjestra” e radhës e SHBA-së…

Ndërkohë që tensionet me Kinën kanë filluar të lehtësohen, Presidenti i SHBA Donald Trump ka...

The Hill

Irani nuk duhet nënvlerësuar…

Megjithëse Irani nuk ka gjasa të krahasohet me aftësitë kibernetike të Rusisë, Kinës, apo edhe...

Nga The Guardian

Brexit kaotik, pjesë e planit të Trump për Evropën

Nëse Brexit anulohet, si Britania e Madhe dhe pjesa tjetër e Evropës do të korrin...

Votimi i parlamentit europian

“Të pezullohen negociatat e anëtarësimit të Turqisë në BE”

Me një votim jo të detyrueshëm, Parlamenti Evropian ka bërë thirrje për pezullimin e bisedimeve...

Të shqetësuar për situatën

Ndërprerja e energjisë/ Kina i ofron ndihmë Venezuelës

Kina ofroi të mërkurën që të ndihmonte Venezuelën të rivendoste rrjetin e saj të energjisë,...

Nga Deutsche Welle

”Në fund BE do të pranojë shtyrjen për Brexit”

17 ditë përpara datës së largimit, Britania gjendet mbi shkëmbin “Brexit” gati për t’u rrëzuar...

Si ta përballojë Kinën e Rusinë?

Amerikës i duhet një ushtri e fuqishme…

Ushtria e Shteteve të Bashkuara është në një pikë fleksibël strategjike. Për herë të parë...

Nga Foreign Policy

Ëndrrat e Rusisë, makthet e Evropës…

Planet e Putinit për të drejtuar tubacionin TurkStream nëpër Ballkan nuk do të përfundojnë mirë....

Nga New York Times

Dhe sa disfata mund të përballojë Britania?

Çfarë ndodh kur disfatat “historike” bëhen të zakonshme? Kryeministrja britanike Theresa Maj ka shfaqur përsëri...