MENU
klinika
Nga The Guardian

Brexit, kërcënim për të drejtat e punëtorëve

Washington Post

Gabimi më i madh i amerikanëve: Nënvlerësimi i Trumpit

Në vitin 2015, elita republikane Trump-skeptike besonte se Trump nuk kishte mundësi të fitonte dhe...

Kërkesa për dërgimin e luftanijeve

Si SHBA i kërkoi Merkelit të provokonte Putinin…

SHBA i kërkoi kancelares gjermane Angela Merkel muajin e kaluar të kryente një manovër detare...

Akuza për evazion fiskal

Dënohet ish-shefi i fushatës së Trump

Ish-shefi i fushatës së presidentit të SHBA, Donald Trump, Paul Manafort, është dënuar me 47...

Hendeku i tregtisë

SHBA, telashe për Trump. Thellohet deficiti tregtar

Hendeku i tregtisë amerikane me pjesën tjetër të botës është thelluar në 621 miliardë dollarë...

Nga Project Syndicate

Muret kufitare nuk shërbejnë për asgjë…

Shkolla ime sovjetike ndërtoi një gardh rreth oborrit të saj. Çdo javë, fëmijët që vonoheshin...

Nga New York Times

Pse nuk ‘shuhet’ konflikti shumëvjeçar Indi-Pakistan?

Një rrugë drejt zgjidhjes së mosmarrëveshjes së Kashmirit, e negociuar në mesin e viteve 2000,...

The Hill

Si duhet të jetë presidenti i ardhshëm amerikan…

Demokratët që konkurrojnë për president kanë një mori idesh interesante, disa të mira dhe disa...

Sistemi raketor mbrojtës

Turqia pajiset me sistemin rus S-400/ Po mbrohet nga SHBA?

Turqia nuk do të heqë kurrë dorë nga një marrëveshje për të blerë sisteme të...

Reagon ministrja franceze

Franca: Britania të paraqesë alternativa të reja për Brexit

Ministrja e Francës për Europën, Nathalie Loiseau, i ka kërkuar Britanisë të ofrojë propozime të...

Fushata e manipulimeve

Tusk: Ndërhyrje armiqësore në zgjedhjet e PE-së

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, paralajmëroi për ndërhyrje të huaja armiqësore në zgjedhjet për...

The Guardian

Vizioni i Makronit tregon se Evropa ka nevojë për Britaninë…

Letra e hapur e Emmanuel Macron për qytetarët e Evropës, botuar në të 28 vendet...