MENU
klinika
Deklarata e ministrit të mbrojtjes

Ndërprerja e energjisë në Venezuelë/ Fajësohet SHBA

Imazhet satelitore

Koreja e Veriut po përgatitet të lëshojë një raketë

Imazhet satelitore të një objekti afër Phenianit tregojnë se Koreja e Veriut po përgatitet të...

Politikanet më të fuqishme

Femrat që ‘sundojnë’ Evropën

Në Evropë “sundojnë” femrat. Gjermania dhe Britania e Madhe, dy nga vendet më të rëndësishme...

Nga The Hill

Si Kina përfitoi nga sulmet e 11 shtatorit…

Al Kaeda ekzekutoi sulmet e tmerrshme dhe të paprecedentë të 11 shtatorit që synonin që...

Nga The Guardian

Brexit, kërcënim për të drejtat e punëtorëve

Oferta e qeverisë për të përfshirë disa rregulla të reja mbi të drejtat e punëtorëve...

Washington Post

Gabimi më i madh i amerikanëve: Nënvlerësimi i Trumpit

Në vitin 2015, elita republikane Trump-skeptike besonte se Trump nuk kishte mundësi të fitonte dhe...

Kërkesa për dërgimin e luftanijeve

Si SHBA i kërkoi Merkelit të provokonte Putinin…

SHBA i kërkoi kancelares gjermane Angela Merkel muajin e kaluar të kryente një manovër detare...

Akuza për evazion fiskal

Dënohet ish-shefi i fushatës së Trump

Ish-shefi i fushatës së presidentit të SHBA, Donald Trump, Paul Manafort, është dënuar me 47...

Hendeku i tregtisë

SHBA, telashe për Trump. Thellohet deficiti tregtar

Hendeku i tregtisë amerikane me pjesën tjetër të botës është thelluar në 621 miliardë dollarë...

Nga Project Syndicate

Muret kufitare nuk shërbejnë për asgjë…

Shkolla ime sovjetike ndërtoi një gardh rreth oborrit të saj. Çdo javë, fëmijët që vonoheshin...

Nga New York Times

Pse nuk ‘shuhet’ konflikti shumëvjeçar Indi-Pakistan?

Një rrugë drejt zgjidhjes së mosmarrëveshjes së Kashmirit, e negociuar në mesin e viteve 2000,...

The Hill

Si duhet të jetë presidenti i ardhshëm amerikan…

Demokratët që konkurrojnë për president kanë një mori idesh interesante, disa të mira dhe disa...