MENU
klinika
Deklarata

Zjarr në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Nga The Economist

Si të shpëtojë Makron nga gjithë kjo “mesele”?

Vitin e kaluar Emmanuel Macron erdhi në pushtet me ide për të reformuar Francën. Këtë...

Do të kundërshtojë politikat e Merkelit?

Pasardhësja e Merkelit do të ndryshojë politikën e migracionit

Udhëheqësja e re e Bashkimit Kristian Demokratë të Gjermanisë (CDU) foli të dielën për planet...

Shqetësimet e Ministrit të Financave

‘Jelekverdhët’, katastrofë ekonomike për Francën

Protestat e “jelekverdhëve” kanë qenë “një katastrofë” për ekonominë franceze, thotë ministri i financave. Franca...

Disa arsye

Pse Perëndimi duhet ta ketë frikë Rusinë?

Histori e ndryshme, armë të ndryshme… Ushtria ruse ka evoluar në mënyra krejtësisht të ndryshme...

Nga New York Times

John Kelly, shefi i stafit që “braktisi” Trumpin…

Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë John Kelly do të largohet nga fundi i...

Nga Project Syndicate

Pse britanikët meritojnë një shans të dytë?

Në 1950, britanikët u tmerruan nga ideja e Komunitetit të propozuar evropian të qymyrit dhe...

Deklarata e presidentit iranian

Rouhani: Sanksionet e SHBA janë “terrorizëm ekonomik”

Presidenti iranian Hassan Rouhani e ka quajtur  vendimin e Presidentit të SHBA Donald Trump për...

Albert Çaçi

Sfida e Katarit

Javën e shkuar Katari ndërmori një veprim sfidant duke vendosur daljen mbas 58 vitesh nga...

The Economist

Sfida më e madhe për politikanen që do të zërë vendin e Merkelit

Pas 18 vjetësh, Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë ka një lider të ri. Brenda një...

Jelekët e verdhë

Franca sërish në ‘zjarr’, nuk ndalen protestat

Policia franceze ka hedhur gaz lotsjellës ndaj turmave masive të protestuesve që ‘pushtuan zemrën’ e...

"Kriza e korrikut ka kaluar"

Takimi Putin-Tsipras/ Përmirësohen marrëdhëniet mes vendeve

Kryeministri Alexis Tsipras dhe presidenti rus Vladimir Putin patën të premten bisedime në Moskë, duke...